Pomník Johanna Wolfganga Goetha na Masarykově nábřeží v Praze.

Pomník Johanna Wolfganga Goetha na Masarykově nábřeží v Praze. | foto: Michal Šula, MAFRA

Goethe Institut nevrátil Karlovým Varům podstavec, dostane pokutu

  • 1
Čtyřicetitisícovou pokutu prestižnímu Goethe Institutu se chystají udělit karlovarští radní. Od města má ve výpůjčce podstavec, na kterém do konce druhé světové války stávala Goethova busta. Institut sídlící v Praze ale nestihl smlouvu o výpůjčce včas prodloužit.

„Podstavec měli vrátit v nějakém limitu, byl to tuším říjen loňského roku, ale nevrátili. Začala jim nabíhat smluvní pokuta a my jsme jim odpustili polovinu,“ uvedl primátorův náměstek pro kulturu a památkovou péči Jiří Klsák.

Karlovy Vary zároveň výpůjčku prodloužily, tentokrát do konce letošního roku. „Podstavec budou využívat jako jakýsi symbol narušených česko-německých vztahů. Goethův institut to nedělá pro sebe a svým způsobem je i vizitkou města, že se na tom podílí,“ zdůvodnil náměstek.

Pokud by se Karlovy Vary držely smlouvy, institut by za zpoždění zaplatil 80 tisíc korun. Podle primátora Petra Kulhánka se radní nakonec usnesli na polovině částky, ale s jistými s názorovými rozdíly. „Někteří radní, včetně mě, říkají, že bychom jim měli odpustit sto procent, jiní se drží padesáti procent. Konečné slovo bude mít zastupitelstvo,“ řekl.

Stejně jako primátor by celou pokutu institutu odpustil i Jiří Klsák. Někteří radní ovšem podle něj argumentují tím, že jiným podobné věci město také neodpouští. „Já si ale myslím, že toto je specifický případ, v němž by město odpustit mělo a rozhodně o to budu na zastupitelstvu usilovat,“ uvedl.

Institut to neměl s karlovarským podstavcem jednoduché

Podle mluvčího institutu Tomáše Moravce je celá věc trochu složitější. Nedá se tedy úplně mluvit o tom, že by Goethe Institut na prodloužení smlouvy zapomněl.

„O prodloužení jsme požádali pozdě, bylo to naše pochybení. Od začátku jsme věřili, že podstavec zapůjčený z Karlových Varů do Prahy bude moci v Praze zůstat déle než do konce roku 2016,“ uvedl. Jenomže institut čekalo ještě jednání s tamními úřady v Praze 1 o tom, zda může pomník zůstat déle. Než doběhlo celé úřednické kolečko, Karlovým Varům vznikl nárok na pokutu.

Goethův institut to neměl s karlovarským podstavcem ani tak jednoduché. Předloni, když slavil 25. výročí působení v České republice, se stal podstavec součástí umělecké instalace výtvarníka Jiřího Davida. Dílo před budovou Goethova Institutu nazval (Ne)pomníkem a umístil na něj kolečko obsahující na první pohled harampádí, na druhý však symboly související s Johannem Wolfgangem Goethem. Odbor dopravy Městské části Praha 1 ovšem seznal, že instalace překáží a ohrožuje chodce, a tak musela zmizet.

Institut má však se soklem další plány. Ty by ale mohla pozměnit karlovarská pokuta. „Nemáme konkrétního výtvarníka, protože zatím řešíme právě podstavec. Pokud by byla pokuta v plné výši, situaci by nám to lehce zkomplikovalo i v tom, kolik do projektu vlastně nakonec můžeme investovat,“ řekl Tomáš Moravec.

Nezávisle na pokutě mají však zástupci institutu představu, že by se stal podstavec před budovou multimediální instalací. „Byla by řekněme virtuální realitou přes mobilní aplikace. Spolupracujeme na tom s Mendelovou univerzitou v Brně. Doufáme, že to vyjde, protože stavění pomníků - nepomníků v Praze je poměrně náročná věc,“ uvedl Tomáš Moravec.

Busta Johanna Wolfganga von Goetha stála na původním podstavci do roku 1946, pak zasáhla Místní správní komise Karlovy Vary. Busta skončila v karlovarském muzeu a od roku 1952 zdobí na novém podstavci dnešní Goethovu stezku. Až do doby, než podstavec našel v Tuhnicích bagrista Marek Kokš, si všichni mysleli, že je navždy ztracený.

Kokš jej odvezl svému příteli, sochaři Karlu Melounovi z Klášterce nad Ohří, který v něm sokl poznal a vrátil jej do krajského města. Poté si jej půjčil Goethův Institut, což je kulturní institut Spolkové republiky Německo s celosvětovou působností.