Amatérský kulturista Tomáš Procházka.

Amatérský kulturista Tomáš Procházka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pohár chci vrátit domů, říká muž, který objevoval naturální kulturistiku

  • 0
Šest let uplynulo od doby, kdy Tomáš Procházka objevil pro Česko naturální kulturistiku. Pro první závody připravoval borce, trápil se s rozhodčími. Do České společnosti pro naturální kulturistiku vtáhl další fandy, aby pro ně zařizoval národní mistrovství.

Se všemi přípravami mu v Karlových Varech nejvíc pomáhala rodina. Když si měl před pár měsíci vyzvednout cenu za zásluhy, musel cestu přes oceán odmítnout. "Narodilo se nám miminko, chtěl jsem být doma," vysvětluje.

Tak mu cenu do Karlových Varů doručili sami závodníci. V té době se totiž česká reprezentace vracela ze světové soutěže Natural Olympia, která se konala v Renu. "Do Kalifornie jsme vyslali desetičlennou výpravu," počítá Procházka.
Úspěšnou výpravu, mohli se poplácat po ramenou při vyhlašování nejlepších sportovců české federace.

To když si jejich prezident přebíral cennou zásilku ze zámoří. "Dlouhodobě nás sledovali a zjistili, že jsme nejlepší v Evropě," může se pochlubit Procházka. Cena za zásluhy je pro něj zároveň pozvánkou mezi elitní funkcionáře federace. "Mám teď vést a řídit další rozvoj naturálních kulturistů v Evropě," říká novopečený šéf federace pro starý kontinent.

Času, kterého se mu už tak nedostávalo, teď bude mít možná ještě méně. A to prvních několik let strávil s naturální kulturistikou čtrnáct hodin denně. "Nedostávali jsme žádné příspěvky, finance jsme si sháněli sami. Vytvářeli si internetové stránky, učili se základům grafiky při výrobě propagačních materiálů," vzpomene si Procházka.

Tomáš Procházka

Amatérský kulturista Tomáš Procházka.

je prezidentem a zakladatelem České společnosti pro naturální kulturistiku. Cenu za rozvoj naturální kulturistiky a fitness v Evropě mu daroval v listopadu 2010 prezident federace INBA, největší celosvětové organizace sdružující naturální kulturisty, která sídlí ve Spojených státech.

Později k sobě sehnal pár dalších nadšenců. Pomocníků, na které se teď může spolehnout. "Zavedlo se to," říká spokojeně. Za pár let sehnal pro nový sport sponzory, dál však vyrůstá v ryze amatérských podmínkách. "To ale nikoho nezajímá. Výsledky musíme mít na profesionální úrovni, jinak bychom nemohli vůbec fungovat," ví Procházka.

Závodníky ve svém fitness centru ze začátku připravoval sám, teď už jsou Karlovy Vary jen jedním z mnoha míst v republice, kde se naturální kulturistice věnují. Procházka sám se věnuje pořádáním soutěží.

V mezinárodním měřítku jich připravil už třináct, včetně mistrovství Evropy. "Letos připravuju tři soutěže," počítá. Jednadvacátého května mistrovství republiky v Třinci, čtvrtého června evropský šampionát v Českých Budějovicích. "A v říjnu chci vrátit Natural Cup do Karlových Varů," slibuje.

Jen co se pro největší pohárovou soutěž v Česku zajistí finance. "Není tady ani příliš možností, kde soutěž uspořádat. A kde jsou, tam je to moc drahé," posteskne si. Také proto musel s Natural Cupem před časem z Karlových Varů pryč. "Teď jsou na radnici vstřícnější lidé, tak bych sem soutěž zase rád vrátil," říká.

Amatérský kulturista Tomáš Procházka.

V pořádání soutěží však přílišným patriotem není. Ani vlastně nemůže být. "Polovinu závodníků máme z Moravy," počítá. Také proto se budou letos republikové tituly rozdávat v Třinci, proto se loni stejná soutěž konala v Přerově.

České Budějovice, Praha, závody se po republice stěhují jako cirkus. "O našem sportu se moc neví, média se o něj nezajímají. Proto jsou pro nás nejlepší propagací soutěže samy o sobě. Navíc, když střídáme města, získáme odtud pokaždé nové závodníky," říká Procházka.