Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nemocnici v Mariánských Lázních došla trpělivost. Pohotovost je zavřená

  • 2
Neshody mezi městem a nemocnicí zastavily v Mariánských Lázních provoz pohotovostí. Poté, co se do sporu vložil kraj, se obě strany dohodly. Služby začnou fungovat opět ve středu.

Nemocnice v Mariánských Lázních splnila hrozbu. Zastavila provoz lékařské a chirurgické pohotovosti. Podle jednatele společnosti Zdeňka Zvoníčka se jedná o krok, kterým chce zdravotnické zařízení upozornit na nedostatečnou finanční podporu ze strany města Mariánské Lázně.

Nemocnici vadí také to, že s ní dosud přes urgence město neuzavřelo smlouvu na následující období. Podle posledních informací se však nemocnice a město nakonec dohodly. Pohotovosti by měly opět začít pracovat v původním režimu od středy.

„Provozování obou pohotovostí je pro naši nemocnici finančně ztrátové. Podle účetní uzávěrky byla za loňský rok ztráta 2,7 milionu, za první pololetí letošního roku pak 1,3 milionu. Tyto ztráty naší nemocnici způsobily ekonomické problémy. Po řadě bezvýsledných jednání ohledně smluv a finančního zajištění služby s městem Mariánské Lázně nám už došla trpělivost. Takové fungování nemůžeme v budoucnu připustit,“ vysvětloval jednatel nemocnice Zdeněk Zvoníček důvody, které vedly k plánu služby pozastavit.

Zdůraznil však, že provoz chirurgické ordinace od pondělí do pátku v době od 7 do 15:30 hodin zůstává beze změn. Pacientům v tísni nemocnice dveře úplně nezavře.

„V příjmové kanceláři bude přítomen pracovník, který se postará o zajištění akutních stavů. Přivolá lékaře, který slouží u lůžek následné péče. Ten situaci vyhodnotí a rozhodne o dalším postupu,“ dodal Zvoníček.

Starostu Mariánských Lázní Petra Třešňáka podle jeho slov situace zaskočila. „Podotýkám, že město má veškeré finanční závazky vůči nemocnici splněné,“ řekl.

V pátek odpoledne plánoval, že v krajním případě město pohotovost zajistí prostřednictvím lékařů, kteří budou poskytovat tuto službu v domově pro seniory. „Je zde vybavená ordinace, sestry zde slouží nepřetržitě. Prioritní však pro nás bude dohoda s nemocnicí,“ avizoval Třešňák.

Jenže zajistit pohotovost jinde by zřejmě nebylo jednoduché. Podle mluvčího společnosti nemocnice Mariánské Lázně Romana Kořána totiž licenci na poskytování služby pohotovosti drží nemocnice. Problém by byl zajistit vedle personálu i nezbytné doplňkové služby, jako je rentgen, ultrazvuk či laboratoře.

Rozpory mezi nemocnicí a městem už začal řešit i kraj.

„Apelujeme na město i nemocnici, aby našly shodu v co nejkratší době. Pohotovostní službu musí mít obyvatelé Mariánskolázeňska zajištěnu,“ vyjádřil se krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Ten připomněl, že Karlovarský kraj letos poskytl na základě smlouvy městu Mariánské Lázně na zajištění pohotovostí celkem 3,2 milionu korun, z čehož se částkou 1,2 milionu podílel kraj Plzeňský.

„Částka 1,2 milionu je na základě smlouvy s Karlovarským krajem určena pro provoz chirurgické pohotovosti. Přibližně třetina pacientů totiž pochází z Tachovska,“ uvedla radní Plzeňského kraje Milena Stárková.

Na provoz pohotovostí přispívá také město Mariánské Lázně, a to částkou dva miliony korun. Snahou radnice je, aby pohotovost ve městě byla čtyřiadvacetihodinová. Jenže podle starosty Petra Třešňáka by to přišlo na 10,7 milionu, což je příliš. V Mariánských Lázních začala služba fungovat vloni v březnu. Do konce roku tamní lékaři ošetřili přibližně pět tisíc pacientů.