Ilustrační snimek

Ilustrační snimek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pojišťovna láká lékaře do příhraničí. Nabízí až 600 tisíc korun navíc

  • 5
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) možná našla lék na nedostatek praktických lékařů v příhraničních oblastech. V době, kdy se obcím stěží daří přilákat mladé lékaře do odlehlých částí regionu, přichází s příspěvkem pro ně. A ten by mohl být až 600 tisíc korun ročně

„Pokud se opakovaně nikdo nepřihlásí do výběrového řízení na novou praxi, nabídne pojišťovna v dalším kole třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Průměrná ordinace pro dospělé si podle něj ročně dokáže vydělat kolem dvou milionů korun. Bonifikace by tak znamenala navýšení příjmů o 600 tisíc korun ročně. „U praktických lékařů pro děti a dorost by měla být bonifikace asi 550 tisíc korun,“ upřesnil Zdeněk Kabát, ředitel VZP.

Rozhodnutí největší české zdravotní pojišťovny přichází po dlouhodobém tlaku z vedení Karlovarského kraje, který se dlouhodobě potýká s vysokým počtem stárnoucích praktických lékařů. O práci v odlehlejších částech regionu pak dosud jejich mladší nástupci nejevili zájem.

„Na situaci jsme dlouhodobě upozorňovali zástupce především Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, která má v našem regionu nejvíce klientů, ale i Ministerstvo zdravotnictví. Jednání vyvrcholilo při návštěvě ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka v Karlovarském kraji na jaře letošního roku, kdy jsme opět apelovali na to, aby byla lékařům povinnost provozovat ordinace v odlehlých částech regionu a povinnost sloužit pohotovostní služby přímo zanesena do jejich smluvních vztahů se zdravotními pojišťovnami. Musím ocenit vstřícnost ministra Němečka, s jakou se zasadil o řešení této věci. Ministerstvo zdravotnictví připravilo konkrétní finanční zvýhodnění pro praktické lékaře jako motivaci k jejich působení v odlehlejších lokalitách a v pohotovostních službách. Považuji to za skvělý výsledek úsilí našeho kraje,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka je praktických lékařů dostatek. „Mnozí ale chtějí zůstat v Praze, Brně či jiných velkých městech,“ podotkl ministr. Neočekává ale, že by se díky rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny situace změnila jako mávnutím kouzelného proutku. „Je to ale způsob, jak do příhraničí praktické lékaře přilákat,“ dodal ministr zdravotnictví.

Zdeňka Růžičková, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost v západočeském regionu, ovšem nesdílí optimismus oficiálních činitelů. Podle ní nebudou mít opatření, které předkládá VZP, kýžený efekt. „Musíme hlavně dát zelenou mladým lékařům, aby se mohli vzdělávat. To, že třeba v Aši dostanou o několik tisíc víc, ještě neznamená, že se některý najde. Vezměte chlup na dlani,“ vyjádřila své obavy lékařka.

Podle jejích nejčernějších prognóz nebude dost dětských lékařů ani v samotných Karlových Varech. „Vždyť za chvíli půjdou všichni do důchodu,“ varovala Růžičková.

Dalším velkým problémem podle jejího názoru je, že v Karlovarském kraji není dostatek pracovních příležitostí. Jako příklad uvedla mladou lékařku. „Budou ji sem chtít nalákat, ale její manžel, který měl na starém působišti dobře placenou práci, zde nesežene uplatnění. V tom případě sem tu lékařku nedostanou,“ vysvětlila Zdeňka Růžičková.

Za delší ordinační dobu slibuje VZP další bonusy

VZP chce ovšem praktické lékaře motivovat i k dalším aktivitám. Plánuje například prémii až 40 tisíc korun ročně pro lékaře, kteří budou minimálně dvakrát týdně ordinovat až do 18 hodin a budou se věnovat preventivní péči. „Jednorázová bonifikace v řádech desítek tisíc korun pak bude vyplacena lékařům, kteří doloží alespoň deset služeb ročně v rámci pohotovosti,“ přiblížil další systém motivace praktických lékařů mluvčí VZP Oldřich Tichý.