Kontroverzní lavičky na chebském levém břehu Ohře, ve Sportovně rekreačním...

Kontroverzní lavičky na chebském levém břehu Ohře, ve Sportovně rekreačním areálu, za bezmála půl milionu korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb má platit stovky tisíc korun za pochybení při výběru laviček

  • 2
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil městu Cheb pokutu 300 tisíc korun. Důvodem je pochybení při výběru laviček ve sportovním a oddechovém areálu na levém břehu řeky Ohře, naproti chebské Krajince.

Starosta Petr Navrátil sankci potvrdil. Uvedl však, že se jedná o administrativní nedostatky, za které město nenese odpovědnost. Doplnil, že Cheb se proti pokutě odvolá.

„V projektu a později i v prováděcí dokumentaci se objevil návrh nějakých laviček. Ale chyběla zde věta, že se jedná jen o vzorové řešení a je možné použít i jiné lavičky. Fakt, že tato věta v dokumentaci chybí, mohl podle ÚOHS ostatní uchazeče ve výběrovém řízení diskriminovat. To je ten důvod, proč město dostalo pokutu. Přitom výběrové řízení i projektovou dokumentaci pro nás připravily externí firmy,“ krčil rameny starosta Navrátil.

Problém se týká více než tři roky starého případu výběru laviček, z nichž některé město přišly i na půl milionu korun, a mobiliáře sportovního a oddychového centra, které vyrostlo na levém břehu řeky Ohře. Jak dopadne, je zatím ve hvězdách.

Město čelí další pokutě kvůli úpravám levého břehu Ohře

V souvislosti s levým břehem však město čelí ještě další pokutě, proti které se brání už od loňského roku. Výběrové řízení na rozsáhlý sportovní areál za více než 160 milionů korun, ležící uprostřed přírody a přitom na dohled od historického centra, prý bylo podle kontrolorů ROP Severozápad diskriminační.

S tím ale Cheb nesouhlasil a proti pokutě se odvolal. Poté, co ROP námitky Chebských smetl ze stolu, odvolalo se město k ministerstvu financí. To však o pokutě ve výši 28 milionů korun dosud nerozhodlo.

Problém tehdy odstartoval požadavek Chebu, aby vzhledem k velkému množství asfaltových komunikací v areálu vlastnil budoucí zhotovitel výrobnu asfaltové směsi, takzvanou obalovnu. Další možnost byla mít dodávky asfaltu smluvně zajištěné.

V kraji jsou přitom obalovny tři, asfalt by podle starosty Navrátila bylo možné dovážet i z nedalekého Německa nebo také z Plzeňského kraje.

„Problém je ale jinde. V případu, který se Chebu netýkal, došel Nejvyšší správní soud k závěru, že požadavek vlastnit obalovnu některé firmy znevýhodňuje. Následně se to rozjelo doslova jako vlna. Ministerstvo financí začalo zpětně kontrolovat všechny projekty a tam, kde na podobné podmínky narazilo, šmahem požadovalo korekci. Bohužel jsme do toho spadli i my s levým břehem,“ přiblížil potíže starosta Navrátil.

Doplnil, že pokud město s odvoláním neuspěje, obrátí se na soud. Přiznává, že pokud se rozhodnutí zvrátit nepodaří a město bude muset korekci zaplatit, mohlo by dojít k omezení některých investičních akcí.

Na stavbu areálu levého břehu, jehož cena přesáhla 160 milionů korun, přispěl 85 procenty ROP Severozápad. Vyrostl v sousedství řeky Ohře, na místě zchátralého stadionu a škvárového hřiště bývalého fotbalového klubu Rudá hvězda.

Kromě běžeckého oválu se zlatou dráhou, kterou vyzkoušel i známý běžecký fenomén Kim Collins, nabízí areál i lanové centrum a řadu víceúčelových hřišť, na nichž nechybí například basketbalové koše. Poblíž laviček jsou umístěna pítka s vodou a u správce je možné za poplatek zapůjčit některé sportovní nářadí.

K dispozici je i pikniková loučka s několika venkovními grily. Volně přístupný areál je otevřený čtyřiadvacet hodin denně. Prostřednictvím kamerového systému jej střeží tamní městská policie.