VIDEO: Sokolovští policisté budili bezdomovce, aby je mohli spočítat

  • 0
„Policie, vstávejte!“ Takový budíček zažili ve středu brzy ráno sokolovští bezdomovci. Místa, kde přežívají, navštívily hlídky městských a státních policistů. Jejich úkolem nebylo vystrnadit je, ale zjistit, kolik jich je. A kolik jich tedy lze brzy čekat v azylovém domě.

Průzkum v sokolovských ulicích, u kterého byl nad ránem i redaktor MF DNES, prokázal, že chystaná noclehárna pro lidi bez domova je potřebná. Někteří z potenciálních klientů tohoto zařízení navíc tvrdí, že by se rádi vrátili k běžnému způsobu života. Šanci na změnu mají.

„Chceme zjistit, jaký je aktuální stav ve městě,“ potvrdil Petr Kubis, velitel sokolovské městské policie. Ve městě mají strážníci podchycených přibližně 50 bezdomovců. Tři desítky z nich jsou „skalní“, zbylých zhruba 20 jsou drogově závislí, kteří obývají z prken stlučenou boudu nedaleko obchodního domu na sídlišti Michal.

Pro řadu z nich se bezdomovectví stalo stylem života. Najdou se ale i takoví, kteří by se rádi z ulice dostali.

„Chtěl bych se vrátit do normálního života,“ vysoukal ze sebe tichým hlasem zhruba pětatřicetiletý muž, který přespává v otevřeném přístřešku v parku Jižní lom. Na ulici je krátce.

V uplatnění mu momentálně brání zraněná noha. „Vím o firmě, která shání lidi a dokonce nabízí i ubytování. Spojím se s nimi,“ snažil se mu v nelehké situaci vlít optimismus do žil Petr Gruber, který má na sociálním odboru na starosti právě lidi ohrožené sociálním vyloučením.

O začátku nového života sní i padesátník, který nocuje v areálu někdejšího depa u sokolovského nádraží. Tato lokalita patří podle zkušeností strážníků k těm klidnějším. Lidé, kteří obývají otevřené místnosti v areálu, jsou podle nich komunikativní a nechají si i poradit.

Muže, který by rád změnil svůj život, ovšem momentální trápí, že přišel o důchod. „Ukradli mi ho,“ začal tvrdit v okamžiku, kdy se velitel strážníků začal zajímat o to, jak by mu mohlo město pomoci.

„Ale já vlastně peníze ani nepotřebuju. Jídlo mi dávají mé bývalé milenky, na alkoholu závislý nejsem a nějakou tu cigaretu vám vždycky někdo dá. Peníze budou, my nebudeme,“ prohlásil bezdomovec.

V této společnosti patří díky tomu, že neholduje alkoholu, spíše k výjimkám. Na jiných probuzených bezdomovcích lékař - psychiatr Karel Moravec zkušeným okem poznal, že vyspávají opičku. A podle jeho názoru nemusela být jenom alkoholová.

„V té boudě jsem viděl léky, které užívají závislí na pervitinu pro zklidnění,“ popsal situaci v „drogovém doupěti“ u sídliště Michal, které strážníci a policisté při akci nevynechali. Zatímco loni boudu obývalo třináct vesměs mladých lidí, při letošní kontrole zde nocovali pouze čtyři.

Pobyt na ulici se na zdraví snad každého z bezdomovců nějakým způsobem podepsal. „Bolí mě záda.“ „Špatně chodím.“ „Mám bércové vředy.“ To jsou jen některé ze stesků lidí bez domova, které si při kontrole Karel Moravec vyslechl. Doporučit mohl jen jediné: návštěvu praktického lékaře.

„Naším záměrem je, aby v chystané noclehárně v Nádražní ulici byla i ordinace. Teď už zbývá jen detail: najít doktora,“ podotkla v narážce na akutní nedostatek praktiků místostarostka města Renata Oulehlová.

„Čekali jsme, že objevíme bezdomovců víc,“ komentoval výsledky akce, při níž společné hlídky legitimovaly 13 osob, velitel sokolovských strážníků Petr Kubis. „Situace se ale nelepší, stále je vidět, že lidé na ulicích jsou,“ doplnil.

Z tohoto pohledu proto považuje chystané zprovoznění noclehárny za pozitivní krok. „Bezdomovce jsme také na možnost přebývat v teple upozorňovali,“ dodal Kubis.

O tom, že v Sokolově neberou problematiku bezdomovectví na lehkou váhu, svědčí i společný projekt radnice a Agentury pro sociální začleňování. „Zatím jsme dostali jen dílčí výsledky studie. Kompletní bude hotová do prosince,“ uvedla Renata Oulehlová.