Porcelánka Haas & Czjzek ukončila v lednu 2011 výrobu, 110 lidí se ocitlo bez práce.

Porcelánka Haas & Czjzek ukončila v lednu 2011 výrobu, 110 lidí se ocitlo bez práce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kdysi slavnou porcelánku Haas & Czjzek tíží exekuce, hledá však lidi

  • 1
Kdysi slavná slavkovská porcelánka Haas & Czjzek, která měla po krachu, konkursu a prodeji novému majiteli ožít, marně čeká na slibovaný restart. Pražská firma Sideline, která manufakturu po rozhodnutí soudu z října 2012 za 13,9 milionu korun koupila, čelí exekucím a draží se její majetek.

Vyplývá to z údajů v katastru nemovitostí. Data svědčí o tom, že k budovám a pozemkům v areálu zavřené porcelánky se vážou exekuční příkazy k prodeji, exekutorská a zástavní práva.

Na konci ledna se podle všeho uskutečnila dražba části majetku fabriky - bytového domu, parcely a bytu. Není jasné, s jakým výsledkem. Exekutorský úřad pro Prahu 5, který dražbu organizoval, nemůže informace poskytovat.

Pozoruhodné je, že Sideline zároveň hledá zaměstnance. Firma si dala požadavek na Úřad práce v Sokolově. "Hledá asi třicet lidí do výroby keramiky v Horním Slavkově s nástupem od 1. března," potvrdila Petra Dolejšová, mluvčí krajské pobočky úřadu práce.

Jednatel Sideline Michal Rambousek nezvedá ani jeden ze dvou telefonů. Jeho pravá ruka a zároveň někdejší spolumajitel porcelánky Haas & Czjzek Zdeněk Uhlíř ve středu bez dalších podrobností potvrdil, že se na náboru lidí a oživení závodu pracuje.

K exekucím, které na majetku váznou, pouze řekl: "To už je vyřízená záležitost."

Starostu Horního Slavkova Martina Kasala informace o exekučních řízeních zaskočila. Od chvíle, co Sideline za porcelánku v insolvenčním řízení téměř před rokem a půl zaplatila, její šéfové nikoho z radnice nekontaktovali.

Po koupi památkově chráněného areálu manufaktury Rambousek prohlašoval, že se chystá fabriku zachránit, opravit a postupně rozběhnout výrobu. V plánu měl zřídit v areálu restauraci a muzeum.

V porcelánce před krachem v lednu 2011 pracovalo a hromadně skončilo 110 zaměstnanců. Kvůli dluhům ve výši 80 milionů korun ji zavřel její tehdejší ruský majitel Ruslan Sajfulin.