Postiženému Františkovi pomáhá border kolie Matěj.

Postiženému Františkovi pomáhá border kolie Matěj. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mazlíček Matěj pomáhá postiženému chlapci už jen tím, že stojí nebo leží

  • 2
Jaké to je, když s péčí o postižené dítě pomáhá pes, zažívají už třetím rokem Lehnerovi z Březové u Sokolova. Jejich nejmladší syn František, jemuž pneumokoková infekce zasáhla mozek a poškodila sluch, má k ruce speciálně vycvičeného asistenta plemene border kolie Matěje.

Přímo pro potřeby malého Fanouška jej připravili specialisté společnosti Pestrá. Ta se už řadu let věnuje výcviku asistenčních psů v přirozeném prostředí domova.

„Matýska si všichni zamilovali hned, jakmile k nám přišel,“ vzpomíná na první dny se zvířecím pomocníkem maminka Soňa Lehnerová. Zpočátku prý měla trochu obavy, jak domácnost se psem zvládne.

„Samozřejmě musím častěji uklízet, protože psí chlupy jsou zkrátka všude, ale asistenční pes je opravdu neocenitelný pomocník. Dokáže podat spadlé předměty, pomáhá s rozvojem jemné motoriky, když jej František hladí nebo se snaží uchopit hračku, kterou mu Matěj podá. Poslouží mu i jako opora, aby se mohl nadzvednout. Pomůže ale třeba i v nácviku mluvení a logopedii,“ vypočítává Lehnerová.

Pes se totiž řídí sluchem a musí slyšet svoje jméno. František se proto snaží jej vyslovit. „Zatím mu to nejde, ale snad se to zlepší. Zatím funguji mezi dítětem a psem jako prostředník. Fanoušek navíc hodně slintá, protože nezavírá pusinku. A Matýsek jej pokaždé, když jde okolo, olízne. Tím ho nutí ústa zavřít. Olizování se totiž Fanouškovi moc nezamlouvá,“ vysvětluje se smíchem.

Oceňuje, že pes pomáhá i jí. Kdykoli něco upadne, třeba při nakládání téměř desetiletého hošíka do speciálního kočárku, Matýsek ochotně přiběhne a věc podá. Velký význam má i nácvik canisterapie, kdy spolu dítě a zvíře nějaký čas bez hnutí leží. Psí tělo je totiž teplejší než lidské, a tak Matýsek Fanouškovi pomůže prohřát a uvolnit svaly. Lépe se mu pak cvičí. Jeho tělo musí denně dostat svou tréninkovou dávku, aby se svalstvo zpevnilo a začalo pracovat.

Díky intenzivní rehabilitaci se chlapec, který už tři měsíce po narození bojoval a vyhrál boj s infekcí, konečně posadil. Nemoc jej také připravila o velkou část sluchu, takže musí nosit naslouchátka, a podepsala se i na jeho mentálním vývoji.

Jednou se z vozíku zvedne, věří Františkova rodina

Rodina věří, že se jednoho dne z vozíku zvedne. A možná i díky Matýskovi, který doprovází Františka všude. Do obchodu, na procházky, k lékaři.

„Musím přiznat, že se z našeho Matýska, který venku nosí speciální vestičku, stala psí celebrita. Všude budí pozornost. Lidé nás zastavují a přejí štěstí. Navíc je báječně vychovaný. Umí jít vedle kočárku, počká u něj, když potřebuji odběhnout. Pes je pro mne oporou i během dne. Pomůže, když jsou ostatní z rodiny ve škole a v práci,“ přiznává Soňa Lehnerová.

S péčí o Matýska pomáhá celá rodina. Po canisterapiích, kdy musí až hodinu nehnutě ležet, je totiž nutné pejskovi dopřát dostatek pohybu. Na procházky s ním chodí oba Fanouškovi bratři i tatínek.

„Přála bych každému, kdo řeší podobný problém jako my, aby mohl využít takovou pomoc. Matýsek k nám vnesl nový impuls a především naději. Na Fanouškovi je už vidět, jak mu přítomnost psího kamaráda svědčí. Přestože nemluví, umí to dát najevo,“ dodává Soňa Lehnerová.