Poutní místo Skoky u Žlutic s barokním kostelem Navštívení Panny Marie (2011)

Poutní místo Skoky u Žlutic s barokním kostelem Navštívení Panny Marie (2011) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poutní místo ve Skocích na Karlovarsku pomáhají oživit dobrovolníci

  • 1
Parta dobrovolníků se pokouší v letních měsících oživit poutní místo Skoky u Žlutic. Nejenže zvelebují okolí a návštěvníci si díky nim mohou prohlédnout kostel Navštívení Panny Marie, ale hostům tady nabízejí i přenocování ve stanu.

"Během sezony se tady vystřídá kolem třiceti lidí, kteří provádějí návštěvníky. Pomáhají tady i celé rodiny," řekl Jiří Schierl, předseda občanského sdružení Pod střechou, jehož hlavní aktivity se nyní soustřeďují na záchranu a oživení poutního místa Skoky.

Jiří Schierl, předseda občanského sdružení Pod střechou, které zachraňuje
Dobrovolnice Ivana Maloušková v těchto dnech pomáhá na obnovování poutního

"Peníze sháníme především návštěvnickým provozem. Lidé na prohlídku nebo kulturní akce přispívají dobrovolným vstupným," doplnil Schierl.

Věž barokního kostela Navštívení Panny Marie v poutním místě ve Skocích u
Věž barokního kostela Navštívení Panny Marie v poutním místě ve Skocích u
Poutní místo Skoky u Žlutic.

Z historie

Skoky jsou bývalá ves, součást města Žlutice na břehu stejnojmenné přehradní nádrže. Zachovaly se zbytky jednoho stavení (bývalý hostinec) a zejména barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie, pro odlehlost místa však poškozený četnými loupežemi. Poslední z nich znamenala těžké poničení barokních věžních bání. Kostel je od roku 1958 prohlášen za kulturní památku.

Kostel bude díky dobrovolníkům zpřístupněný i během září. Pracuje se také na úpravě téměř šedesátikilometrové poutní stezky, což je další cíl, jak přilákat více návštěvníků.

"Udržovat tak dlouhou trasu je náročné. Kolikrát si musíme proklestit cestu doslova džunglí," uvedl Schiertl a naznačil i další plány.

"Naše plány do budoucna jsou jasné, dokončit kompletaci věží, protože jim chybí špičky a nad střechou není zase santusník. Je to otázka asi půl milionu. Na kontě máme zatím zhruba 200 tisíc korun. Uvažujeme také o zabezpečení kostela,“ doplnil předseda občanského sdružení Pod střechou.