Bývalý náčelník Horské služby Rudolf Chlad zase předpovídá, že nás letos zima překvapí výkyvy. (Ilustrační snímek)

Bývalý náčelník Horské služby Rudolf Chlad zase předpovídá, že nás letos zima překvapí výkyvy. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Asi přijde arktická zima, usuzuje horal i podle zásob dřeva u sousedů

  • 32
Už čtyři desetiletí sleduje počasí v Krušných horách jako svůj koníček Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. Kromě měřitelných údajů si všímá i neklamných příznaků v přírodě a ve svém nejbližším okolí. Z těch nyní usuzuje, že lidé v Karlovarském kraji by se letos měli připravit na arktickou zimu.

Jaká nás čeká v regionu zima se snaží Rudolf Kovařík odhadnout každoročně. Potřebuje k tomu znát alespoň tři desítky přírodních úkazů. Musí vědět, jak mají založeno divoká prasata, kolik slupek má letos cibule, jak se chovají včely, jak jsou veverky pilné při sbírání lískových oříšků a tak dále. Zatím jich nasbíral jen šest.

„Když se ale dívám kolem sebe, kolik mají moji sousedé v Šindelové narovnaných kolem zdí polínek, tak nás čeká krutá zima,“ řekl s úsměvem Rudolf Kovařík. Vychází ze zkušeností horalů, kteří rozumějí chování přírody. V uplynulých letech totiž tolik dřeva na zimu připraveno neměli.

„Dřevo bývalo v minulosti jen tak naházené. Teď jsou z něj vyštafírované zdi. Je vidět, že Šindelovští se na zimu připravovali dlouho a pečlivě,“ vysvětlil Kovařík.

Omlouvá se, že nemůže sdělit své představy o průběhu počasí, které nás čeká v nastávající zimě. Nemá z čeho. Krtci totiž nevyvedli mladé, jehličí je na stromech a lískové oříšky pro veverky nejsou zralé. Také dosud nejsou zazimované včely, stejně jako nepřiletěly vrány. Ani jeleni neslezli z hřebenů. Když se tak stane, zpravidla do dvou týdnů napadne v Krušných horách sníh.

Odhadnout zimu je prý v posledních letech složité

Bývalý náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad strávil na horách dlouhá léta a v Božím Daru bydlí doposud. Prognózu na zimní měsíce vzal vážněji než jeho krušnohorský soused.

„Ještě ne tak dávno jsem uměl předpovědět, jaká bude na horách zima. V posledních pěti letech je to ale velmi složité. Myslím si, že se budou opakovat výkyvy z posledních roků, kdy se střídaly velké mrazy s oblevami. Nepůjde ale o zimu, která by byla hodně silná, anebo naopak hodně slabá,“ myslí si.

S rezervou bere předpovědi ruských a kanadských meteorologů, že nás už v říjnu čeká krušná zima.

Chlad letos ve svém okolí pozoroval množství slimáků, jaké dosud ve svém životě nezažil. Platí to i o klíšťatech v nadmořské výšce tisíc metrů. Objevila se i spousta pavouků a dalšího hmyzu.

„Mohu potvrdit, že to je změna. Před více lety to na horách nebylo. Proto usuzuji, že nás letos zima překvapí výkyvy,“ řekl Rudolf Chlad.

Na horách žije i starosta Abertam Zdeněk Lakatoš. S úsměvem říká, že patří mezi ty, kteří se letos pořádně předzásobili dřevem. Hlavně ale dá na svoji zahrádku. Předpovídá proto, že zima nyní přijde o tři týdny dříve.

„Nic ale nenasvědčuje tomu, že by byla arktická. Na zahradě mám černé jeřabiny, které jsou prakticky zralé. Jindy tomu bývá až na konci října. Příroda je posunutá,“ konstatoval.

Například ve čtvrtek byly v Abertamech a okolí jenom dva stupně nad nulou. V jiných letech teploměr tak nízko klesl až koncem října, kdy bývá podobně sychravo.

Jednoho se však obyvatelé Abertam podle starosty nemusejí bát. Za posledních půl století totiž nezůstali bez sněhu.