Obyvatele Vintířova trápí hluk, prach a zápach v okolí továrny firmy Lias...

Obyvatele Vintířova trápí hluk, prach a zápach v okolí továrny firmy Lias Vintířov. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obyvatele Vintířova trápí prach a zápach z Liasu, firma slíbila nápravu

  • 0
Uhelný prach, hluk a zápach z fabriky Lias Vintířov vadí tamním obyvatelům. Proto vznikla petice, která žádá odstranění problému. Do dnešních dnů ji podepsala stovka lidí.

Stačí jen pár minut a celá zahrada Alexandra Tvrdíka ve Vintířově na Sokolovsku zapadá prachem. Zaparkovaná auta, okna domů ale i notebook na zahrádce okamžitě zežloutnou.

Za vším podle něj stojí blízká společnost Lias Vintířov vyrábějící lehké keramické kamenivo. A souhlasí s ním i 99 jeho spoluobčanů z Vintířova i blízkého Chodova , kteří petici podepsali.

„Základní problém je, že se podle nás rozjela nová technologická výroba. Ta má za následek zvýšení prašnosti. Na potíže jsme se snažili upozornit stížnostmi, ale od našeho zastupitelstva jsme dostali jen univerzální odpověď. Proto jsme museli sáhnout po petici,“ říká Tvrdík.

S tím, že se radnice stížnostmi obyvatel nezabývala, ale nesouhlasí starosta Vintířova Jiří Ošecký. „Hned jsem si domluvil schůzku s ředitelem a na ní zařídil společné setkání se všemi zainteresovanými stranami. To bylo z mého pohledu důstojné a hlavně konstruktivní. Na druhou stanu jsme se až tam o vzniku petice vůbec dozvěděli,“ uvedl starosta.

Ředitel Liasu všechny zaskočil

Na společné jednání, které se uskutečnilo tento týden, se dostavil i generální ředitel společnosti Lias Vintířov Rudolf Borýsek.

„Všem lidem jsme se omluvili. Chápeme jejich připomínky a budeme se je snažit odstranit. Naše společnost je tu už řadu let a vždy jsme se snažili mít vřelé sousedské vztahy s lidmi z Vintířova. Za problémy mohou především současné klimatické podmínky, kdy dlouho nepršelo. Navíc je i pylové období,“ uvedl generální ředitel společnosti.

Za pravdu místním dal i odbor životního prostředí a zemědělství při Karlovarském kraji. Ze šetření vyplynulo, že Lias Vintířov skutečně v dubnu provedl změnu. Tou tak podle zprávy reagoval na současné dodávky méně kvalitní suroviny.

„Neočekávaně se k jeho tíži projevily negativní dopady ve formě zvýšených emisí prachových částic. Tyto dopady se v současné době pokouší řešit,“ stojí ve zprávě Jany Harzerové z odboru životního prostředí.

Přístup vedení fabriky, kdy si před místními obyvateli pomyslně sypalo popel na hlavu, zúčastněné překvapil.

„Vedení společnosti se na společné schůzce zavázalo, že splní body naší petice, a to i za cenu, že v případě problémů odstaví provoz. Omluvili se nám a byli vším překvapeni. Bereme to jako vstřícný krok,“ podotkl Tvrdík.

Lias Vintířov přislíbil všem dotčeným občanům návštěvu areálu, aby sami mohli nahlédnout, jak továrna funguje. „Lidé také mají k dispozici číslo na hotline, která funguje 24 hodin denně. Kdykoliv se jim něco nebude zdát, mohou se na nás obrátit,“ přidal Borýsek.

Generálního ředitele společnosti na petici překvapila jiná věc - dva podpisy obyvatel Karlových Varů. „To už je trošku přitažené za vlasy,“ rýpl si do iniciátorů. Stejně jako starosta se Borýsek o písemném protestu dozvěděl až na setkání zastupitelů a občanů.

Vadí i hlučný úklid

„Prašnost tady byla vždy, ale od začátku roku se neúměrně zvýšila,“ hájí se petiční výbor v čele s Alexandrem Tvrdíkem. Kromě prachu a zápachu vadí lidem z Vintířova i hluk, který se nese z areálu fabriky.

„Především jejich úklid areálu. Ten začíná o víkendu okolo šesté sedmé hodiny ráno. I tady byla přislíbena náprava, budeme věřit,“ potvrdil Tvrdík.

Za posledních deset let podle slov generálního ředitele investovala firma Lias Vintířov do ekologie 120 milionů korun. „Nikdy tady nebude prostředí jako na Šumavě nebo v Alpách, ale snažíme se. A dál na všem chceme pracovat,“ dodal Borýsek.

S firmou má dobré zkušenosti i vedení vintířovské radnice. „Jde především o to, že je s nimi opravdu rozumná domluva. Navíc je to náš významný zaměstnavatel,“ naznačil starosta.