Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Města se bojí přílivu pracovníků z ciziny, raději lákají české rodiny

  • 3
Průmyslovým zónám v kraji začínají citelně scházet pracovní síly. Města se obávají, že dovoz agenturních zaměstnanců z ciziny přinese problémy. V Chebu proto chystají byty a doufají, že přijdou celé rodiny. V Ostrově zas plánují posílit městskou policii.

V současné době pracuje v chebské průmyslové zóně přibližně 1200 lidí. Jenže v dohledné době jich bude zapotřebí dvojnásobek. Nezaměstnanost však už je na historickém minimu.

Lidé, kteří chtějí pracovat, jsou zkrátka na Chebsku nedostatkové zboží. Jednou z možností je dovézt do tamní průmyslové zóny agenturní zaměstnance, třeba z ciziny. Jenže, jak se ukazuje na příkladu Plzně, tato cesta s sebou většinou nese problémy a zvýšenou kriminalitu. Chebští se proto rozhodli podpořit růst nových bytů.

Doufají, že tak do města přilákají celé rodiny. „Pro město je proto dostatečná nabídka bytů klíčová,“ přiznává starosta Antonín Jalovec. Podle jeho slov by více než stovka nových bytů měla vzniknout na roky nevyužitém pozemku po budově Rudolfina v samotném centru Chebu.

Stavět by se mělo začít už příští rok. S výstavbou bytových domů se počítá rovněž v lokalitě Klášterní mlýn u sídliště Skalka. Nová zástavba je plánována také ve vnitrobloku Dukelské ulice naproti sadům Míru.

Mluví se i o myšlence postavit dům s více než 70 malometrážními byty na pozemku v sousedství supermarketu Lidl. To jsou však vesměs byty ke koupi. Město proto připravuje i nájemní bydlení.

„V bývalých vysokoškolských kolejích Modrého věžáku by mohlo vzniknout až sedm desítek malometrážních bytů,“ uvádí starosta s tím, že po takových je největší poptávka. Rekonstrukce by se měl dočkat i prázdný dům v Mánesově ulici.

Spíš víc nových strážníků než bytů

S obavami hledí do budoucna i v Ostrově. „Zatím podobné problémy s nedostatkem pracovníků nemáme, ale průmyslová zóna se zaplňuje, zřejmě nás to čeká příští rok,“ myslí si starosta Josef Železný.

„Navíc společnost Pannatoni, která připravuje nájemní haly pro velké investory, koupila prázdné prostory po bývalé Škodovce. Co tu bude, samozřejmě ještě nevíme, ale odhaduji, že vznikne až tisíc nových pracovních míst.“

I v Ostrově si uvědomují, že by mohli čelit stejným problémům jako v Plzni, kde vygradovala bezpečnostní situace natolik, že si vyžádala zásah ministra Milana Chovance.

„Snažíme se na to reagovat, posilujeme městskou policii,“ vysvětluje Železný. Jedním dechem ale dodává, že chystat byty ve velkém, jako například v Chebu, nepřichází v Ostrově v úvahu. „Na to město nemá peníze. Pereme se s rozpočtem, abychom ufinancovali to, co se tu postavilo dříve. Problém je, že všichni tleskají investorům, kteří přicházejí, ale nevidí důsledky. Města na to nejsou připravena. Bojíme se toho,“ doplňuje starosta Železný.

Ředitel krajské hospodářské komory Stanislav Kříž připomíná, že na problém nedostatku pracovních sil upozorňuje už delší dobu.

„Firmu nezajímá, kde agenturní zaměstnanec bydlí a co dělá po práci. Jenže z druhého pohledu je třeba vidět i ty problémy, které nastávají. Posilovat městskou policii je podle mého krátkodobé řešení. Ale to, že v Chebu připravují nové byty, to je v pořádku. Jen se to mělo dít už dávno. Vše mělo jít ruku v ruce s rozvojem průmyslové zóny,“ konstatuje Kříž.

„Z pohraničí stále lidé odcházejí. Proto pokud se nám podaří sem dostat slušné rodiny s dětmi, bude to jen dobře,“ dodává.