Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kontroly u lékaře lidé často podceňují, mohou ale zachránit život

  • 0
Většina lidí v Karlovarském kraji ignoruje pravidelné kontroly u lékaře. Cestu na preventivní prohlídku si v uplynulých dvou letech udělali jen čtyři pacienti z deseti. Nejčastější výmluva pacientů zní: nemáme čas. Připravují se o vyšetření, které může zachránit život.

Nejen chirurgové nebo lékaři ARO mohou zachraňovat životy, umějí to i praktičtí lékaři. Jenže lidé se k nim v Karlovarském kraji příliš nehrnou.

Na co máte nárok

Preventivní prohlídka u praktického lékaře by měla mimo jiné zahrnovat:

  • změření krevního tlaku
  • zjištění indexu tělesné hmotnosti
  • orientační vyšetření zraku a sluchu
  • vyšetření moči diagnostickým papírkem
  • zhodnocení onkologických rizik (vyšetření kůže, případně vyšetření per rectum; u mužů při zvýšeném riziku klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů)
  • laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu (při první všeobecné preventivní prohlídce a pak ve 30, 40, 50 a 60 letech)
  • laboratorní vyšetření glykémie (při první všeobecné preventivní prohlídce a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech)
  • EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech)

„Na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři tam chodí méně než 40 procent lidí,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Vycházel z analýzy pojišťovny, která registruje bezmála šest milionů obyvatel republiky.

Velké rozdíly jsou přitom mezi jednotlivými kraji. Ten náš, Karlovarský, se dělí o 6. až 7. místo s krajem Pardubickým. O zdraví nejvíce dbají v Olomouckém kraji. Na předposledním 13. místě je Plzeňský kraj, kde si s preventivními prohlídkami nedělají hlavu celé 2 třetiny lidí. Neuznávají tak svůj zákonný nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře.

Podle praktické lékařky Libuše Kuželové, která má ordinaci v Dalovicích u Karlových Varů, se pacienti nejvíce vymlouvají na nedostatek času. „Lidé jsou příliš zaměstnaní a ne vždy dostanou v práci na preventivní prohlídku volno. Musejí přijít ráno na lačno. Dělají se i odběry krve. Takže je těžké pacienty do ordinace dostat. Vidím to například na profesionálních řidičích, kteří jezdí i do zahraničí,“ řekla lékařka.

Nechce ale házet všechny své pacienty do jednoho pytle. Má totiž pacienty, kteří jsou za pozvání na preventivní prohlídku rádi. Pojišťovna ji platí jednou za dva roky.

V ordinaci Libuše Kuželové čeká příchozí také vyšetření prostaty. Tak se u mužů zhruba jednou až dvakrát za rok přijde při preventivní prohlídce na rakovinu. Platí to i o nově zjištěné cukrovce anebo o onemocnění jater. Ty se příliš klinicky neprojevují.

„Pak se dozvím, že pacient prodělal v dětství žloutenku a potom už nebyl kontrolovaný. Takže periodické prohlídky mají určitě smysl,“ upozorňuje lékařka. A její kolegové ze západních Čech přidávají další případy z praxe. Pacientovi například při vyšetření EKG zjistili jizvu po infarktu, o kterém nevěděl. A po kardiologickém vyšetření pacient zamířil rovnou na operaci srdce, při které dostal bypass.

Někteří zaměstnavatelé posílají své pracovníky na preventivní prohlídky. Byl to i případ muže v aktivními věku. Přišel do ordinace s tím, že jenom potřebuje potvrzení. Lékařka mu ale řekla, že u ní dlouho nebyl, a tak ho podrobně vyšetří. Nahmatala mu při vyšetření konečníku karcinom tlustého střeva.

Praktický lékař Josef Košťál z karlovarské čtvrti Stará Role má systém dvakrát a dost. „Aktivně si pacienty zvu. Když nepřijdou, tak je ještě jednou zkontaktuji. Ale potřetí už ne. Každý je svého zdraví strůjcem,“ vysvětlil lékař.

Preventivní prohlídku s úsměvnou nadsázkou přirovnal k technické prohlídce automobilu. Jen místo závad se zjišťují skryté nemoci.

,