Pravoslavní věřící v úterý slavili svátek narození Krista. Centrem

Pravoslavní věřící v úterý slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života v Karlových Varech byl dopoledne chrám sv. Petra a Pavla. Na bohoslužbu dorazily stovky lidí, převážně pak rusky hovořících cizinců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovy Vary jsou plné cizinců, přijeli oslavit pravoslavné Vánoce

  • 4
Pravoslavným věřícím vrcholí Vánoce. Do Karlových Varů přijely slavit davy turistů, zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu. Příjemné je to pro hoteliéry i drobné podnikatele v centru lázní.

Paní Iveta, která prodává oplatky na třídě TGM si posledních pár dní příliš neodpočine. Do krámku jí proudí davy rusky hovořících turistů, kteří vyrazili na vánoční výlet do Karlových Varů.

"Kolik sem teď přijde zákazníků, není možné ani spočítat. Je to jako u Čechů. Také když na Vánoce někam vyrážejí, kupují coby dárek oplatky," řekla.

Kousek od jejího krámku postávají manželé z Moskvy. Prožít Vánoce v Karlových Varech je pro ně příjemné už proto, že do města létá přímá linka a hodně zdejších s nimi mluví v jejich mateřštině.

"Je tu nádherná atmosféra, příroda a s lidmi v našem věku tady vždy najdeme stejná témata k hovoru. Navíc do chrámu na bohoslužbu to máme kousek," shodli se.

Právě chrám sv. Petra a Pavla patří v těchto dnech mezi nejvyhledávanější cíle nejen zdejších pravoslavných věřících, včetně Čechů, ale hlavně turistů.

"Nejvíc se nás ptají, kde a od kolika se konají bohoslužby. A pak je zajímají také koncerty. Těch je tu teď spousta," prozradila Kateřina Strejčková z karlovarského infocentra.

Počty ruskojazyčných návštěvníků se v Karlových Varech začaly zvyšovat 27. prosince, kdy do krajského města začali létat a přijíždět nejen Rusové, ale také Ukrajinci, Bělorusové a další pravoslavné národy.

V pondělí měli co dělat dispečeři v zadní části dolního nádraží, kam dorazilo nebývalé množství autobusů plných turistů z východu. Těch pak odpoledne městem proudily davy.

Kalendáře se rozcházejí o třináct dní

Oproti západním křesťanům, kteří mají gregoriánský kalendář, se východní křesťanství řídí kalendářem juliánským. Rozcházejí se o třináct dní. Pravoslavný Štědrý den tak připadl na západní Tři krále.

V úterý věřící slavili svátek narození Krista. Centrem pravoslavného duchovního života byl od deseti hodin chrám sv. Petra a Pavla.

"Jsem mile překvapená. Každý rok je tu víc a víc věřících. Těší mě, že na bohoslužby chodí i děti a mladí lidé," řekla Maria Čerevko, pravoslavná věřící a členka chrámového sboru.

Při dopolední dvouhodinové bohoslužbě navštívily chrám stovky lidí. Někteří jen na chvíli, jiní setrvali do konce. Po skončení bohoslužby na ně před chrámem čekalo malé pohoštění. Podával se horký čaj nebo klobásky.

"Je to takové malé pohoštění pro všechny, kteří přijdou slavit. Setkáme se tady a popřejeme si hezké svátky," vysvětlila jedna z věřících.

Pravoslavné Vánoce potrvají do 19. ledna, kdy vyvrcholí svátkem Zjevení Páně, kterým pravoslaví připomíná Kristův křest v Jordánu. K řece tehdy přicházelo mnoho lidí z Jeruzaléma a okolí, aby v ní smyli své hříchy.

Pravoslavní věřící už několik let po ranní bohoslužbě podstupují očistnou lázeň v areálu restaurace ve Svatošských skalách, u které je jezírko s ledovou vodou a jesetery (více o tradici čtěte zde). Podle tradice je však v tu dobu očistná kterákoli voda, třeba i ta, která teče doma z kohoutku.