ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Přemnožili se potkani, lezou i na stromy. Lidé žádají magistrát o pomoc

  • 43
Boj s hlodavci se podle města nedá vyhrát. Hlodavci se rozmnožují rychleji, než je deratizátoři stačí likvidovat. Navíc lidé potkanům nevědomky pomáhají.

Situace v ulicích města je už podle obyvatel neúnosná.

„Hlásím přemnožení potkanů. Jedná se o přibližně 70 kusů v ulici Charkovská u ubytovny. Dokonce lezou i po stromech,“ stěžuje si žena na stránkách karlovarského magistrátu. 

Ten o problémech s hlodavci ví, navíc má bohaté zkušenosti z minula. Podle magistrátu se však jedná o boj s větrnými mlýny.

„Hlodavci mají obrovskou schopnost rozmnožování, samice rodí průměrně kolem pěti mláďat třikrát do roka, dospívají po třech až čtyřech měsících. Dospělá populace se tak může za rok více než zdesetinásobit,“ vysvětlil největší problém mluvčí magistrátu Jan Kopál. 

Horší situace nastane ve chvíli, kdy tu najdou hlodavci podmínky pro život.

„Pokud nastanou ideální podmínky, třeba když je většina dospělých vyhubena, rozmnožování těch zbylých se ještě zrychlí, klidně i na stonásobek za rok. To znamená, že i když se někde povede vyhubit 99 potkanů ze sta, může se stát, že za rok jich tam bude úplně stejně,“ dodal Kopál.

Město se snaží nejen potkany vyhubit, ale také zjistit, proč se jim v Karlových Varech tak daří. A důvod je prostý. Lidé jim stále vytvářejí vhodné podmínky pro život.

„Lidé vypouštějí zbytky jídla do kanalizace a zakládají černé skládky. Kvůli tomu mají potkani snazší přístup ke stravě,“ řekl Kopál s tím, že ročně musí vydat město na deratizaci potkanů sumu ve výši kolem dvaceti tisíc korun.

Za poslední roky se změnil i způsob zabíjení potkanů. Podle pravidel Evropské unie totiž už nesmí být postup tak krutý, jako v minulých letech.

„V současné době se vybíjení potkanů provádí tak, že se využívá jed, který potkana zabije. Díky látce začne potkan vnitřně krvácet, a jelikož hledá vodu, stáhne se do kanalizace,“ popsal postup majitel deratizační firmy Radim Pitra.

Město bojuje s malými čtyřnohými vetřelci ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí. Protože potkani představují hygienické riziko především kvůli tomu, že dokáží šířit choroby.

Neškodí jen potkani

Karlovy Vary si oblíbili i holubi. Ty často a rádi vyhledávají turisté a krmí je. Tím se ale vystavují riziku pokuty, kterou jim může udělit městská policie. Sankce může dosáhnout až tisíce korun. I kvůli jejich přemnožení musely Karlovy Vary sáhnout na začátku tohoto roku po plošném odchytu těchto opeřenců.

Městu v tomto odchytu usnadnili práci i samotní občané, kteří pomohli úředníkům vytipovat ta nejhůře zasažena místa v lázeňském městě. Za odchyt tenkrát město zaplatilo 43 tisíc korun.

Na odchycených holubech si poté pochutnali hendikepovaní dravci v zařízení Drosera.

I mluvčí magistrátu vidí podobnost mezi oběma zvířaty. „Je to v podstatě stejné jako s holuby, kdyby neměli vhodné dutiny nebo zanedbané prostory k bydlení a dostatek odpadků nebo zbytků k životu, nemohli by s námi žít,“ dodal na závěr Jan Kopál.