Čáp loví na zatopené pastvině nedaleko Potočiště na Chebsku.

Čáp loví na zatopené pastvině nedaleko Potočiště na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kvůli špatnému počasí uhynula na západě Čech mláďata čápů

  • 0
Ptačímu páru, který přiletěl 3. března na chebský komín, uhynula všechna mláďata. Podobné je to na celém západě Čech. Příčinou je špatné počasí počasí a přívaly deště, které region zasáhly. Čapí populace si s tím ale poradí, podle odborníků může být příští rok o to početnější.

"Mláďata nepřežila přívaly dešťů a chladného počasí. Rodiče vyhodili tři mrtvá mláďata z hnízda. Další potomky už letos zřejmě mít nebudou," mrzí Moniku Dohnalovou, která čápy na chebském komíně každoročně pozoruje z okna svého bytu v pátém patře.

Letos se dočkala smutné podívané. Zklamání ze smrti čapích mláďat ale neprožívá sama. Stejně jsou na tom další desítky lidí, kteří jsou členy facebookové skupiny s názvem Chebští čápi. Někteří z nich je na komíně v centru města pozorují už dvacet let.

Smůlu však letos neměl jen chebský čapí pár. Kvůli počasí uhynula mláďata ve většině hnízd na západě Čech. Čísla jdou do desítek.

"Nejkritičtější pro ně byla minulá sobota. V ten den ještě samice mláďata zahřívaly, ale v neděli už to potomci nezvládli. Nešlo to nijak ovlivnit," říká Karel Makoň, vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů.

Zatímco pro lidi je úhyn mláďat citovou záležitostí, příroda si s ním podle něj dobře poradí. Je prý možné, že čapí populace bude příští rok o to početnější.

"Touto dobou už jsme zpravidla objížděli západ Čech a čápata kroužkovali. Už byla docela velká. Letos však čápi přilétli kvůli dlouhé zimě pozdě a pozdě vyvedli mladé. Možná, že pokud by je vyvedli včas, potomci by deštivé a chladné počasí přežili," popisuje Makoň.

V přírodě přežijí jen ti nejsilnější, letos to platí dvojnásob

Některé dvojice se nyní pokoušejí o nové námluvy, což je zřejmě i případ chebského páru. Klasickým projevem dvoření je, že čápi zaklánějí hlavy a klapou zobáky. Některým rodičům se podle Karla Makoně možná nové potomky na svět přivést podaří, šance ale není příliš vysoká.

Ačkoli čápi vypadají jako mírumilovná stvoření, jsou to velcí bojovníci. Jako první přilétají do Evropy samci, kteří hledají ta nejlukrativnější hnízdiště. Důležité je, aby byl kolem dostatek potravy, což není případ míst s bohatou zástavbou či lány řepky olejky. Týden po nich se objeví samice. Ty nejatraktivnější si volí ty "nejlepší" samce s nejlepším zázemím.

"Někdy se stane, že si jeden pár dokáže uhájit stejné hnízdiště i několik let po sobě, ale musí o ně svádět souboj. Občas přiletí do hnízda s vejci jiný čáp a vyhází je ven. Je to záchrana druhu, prostě přežije jen ten nejlepší," popisuje Makoň.

Čápi dospívají ve třech letech a zpočátku se hnízdění teprve učí. Průměrně se dožijí deseti až patnácti let.