Při stavbě činžáků s 220 byty v Jenišově se sesouvá půda, praská silnice a

Při stavbě činžáků s 220 byty v Jenišově se sesouvá půda, praská silnice a stěny domů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Úřady zastavily stavbu domů v Jenišově, pod stavebními buňkami ujel svah

  • 1
V Jenišově na Karlovarsku se utrhl svah pod stavebními buňkami. Dělníci, kteří tu staví domy s 220 byty, stačili utéct. Stavbou ale trpí i místní obyvatelé. V rodinných domech jim praskají stěny, poškozená je už i silnice. Stavební úřad proto práce zastavil.

Svah se utrhl vedle nezajistěné stavební jámy v noci na úterý. "V buňkách bydlí stavební dělníci. Byla to pořádná rána. Rychle popadli svršky a utekli. Už se nechtěli do rána vrátit," uvedl starosta Ivan Truksa.

Vladimír Vasilijev z firmy Vaprostav byl ve středu podle informací dělníků na stavbě. Když s ním ale novináři chtěli mluvit, jeden ze stavbařů před nimi zavřel vstup na staveniště.

"Mám jednání, zavolejte mi za dvě hodiny," řekl později Vasilijev reportérovi MF DNES. Telefon ale už nevzal.

První šok ale přišel podle něho už před měsícem. "Tehdy se baráky zatřásly, že to lidi pocítili. Úplně se utrhl obrubník u silnice vedle výkopové jámy a vznikla prasklina více než metr hluboká, dvacet centimetrů široká a zhruba 23 metrů dlouhá," upřesnil starosta.

Problémy ale měli lidé ze sousedních rodinných domů už dříve. "Když začaly výkopové práce, tak jsme si připadali jako na moři nebo při zemětřesení, protože se všechno houpalo. Nám i sousedům popraskal barák," popisuje další trable obyvatelka Rozkvetlé ulice Ludmila Forejtová.

Stavební úřad práce na nechtěné stavbě ve středu zastavil

Lidé z Jenišova proti záměru ruského investora vybudovat tady šest 17 metrů vysokých  čtyřpatrových činžáků dlouhá léta marně protestovali. Po posledních událostech jejich tlak na úřady ještě zesílil.

Karlovarský stavební úřad ve středu práce skutečně zastavil a nařídil firmě vypracovat havarijní plán. Uzavřena musí být také přístupová komunikace.

Postup stavebního úřadu teď prověřují pracovníci Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský kraj a Karlovarský kraj.

"Řešíme stabilizaci sesunuté zeminy, budeme zkoumat kvalitu projektu a činnost koordinátora bezpečnosti práce. Zaměříme se na činnost či nečinnost stavebního úřadu," říká šéf inspektorů Miroslav Duchek.

Za porušení předpisů může inspektorát práce uložit až dvoumilionovou pokutu.