Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Stále více deváťáků chce být techniky, nematuritní obory je ale nelákají

  • 4
Mezi vysněné cíle deváťáků patří v regionu už nejenom gymnázia. Ředitelé zdejších průmyslových škol potvrzují nový trend - žáci stále častěji touží po studiu technických maturitních oborů. Napověděly jim to přihlášky, které už deváťáci odevzdali.

Například Střední průmyslová škola v Ostrově má taháky hned tři.

„Tradičně největší zájem je o informatiku, k ní se navíc přidalo ještě strojírenství a elektrotechnika,“ uvedl ředitel Pavel Žemlička. O něco méně podle něj už žáky zajímají obory spojené s auty, které škola vyučuje dva. Jde o autotronika a mechanika opraváře motorových vozidel.

Zájem o technické maturitní obory se mírně zvýšil i v Sokolově, kde funguje Integrovaná střední škola technická a ekonomická. Přihlášek posbírala stejně jako loni, přestože meziročně klesl počet deváťáků. Nejpopulárnější je i tam informační technologie a strojírenství.

„U nás máme letos radost také ze zájmu o elektrotechniku, což je takový interdisciplinární obor, a o stavařinu. I u ní se sešlo více přihlášek než loni, což je potěšující,“ uvedl ředitel Pavel Janus.

Za vyšším zájmem o technické obory podle něj může stát již ukončená kampaň Rok průmyslu a technického vzdělávání, která ještě doznívá. O žáky a studenty se také začínají stále více zajímat zaměstnavatelé.

„Už chodí i na základní školy, samozřejmě ty střední oslovují pravidelně a permanentně. Od září do konce února jsem napočítal 730 žádostí o naše žáky v podstatě na jakoukoli pozici,“ zmínil.

Pokles naopak škola pociťuje v případě učebních oborů. Podle Pavla Januse nejspíš proto, že nabídka těch maturitních je velice široká. Když se tedy žák rozhodne, že si tam podá přihlášku, nikdo s tím nic neudělá, ačkoli na maturitní obor budoucí student nestačí.

„Letošní poslední perličkou u nás byla přihláška, která dorazila po termínu, takže už jsem ji nemohl přijmout. Byla právě na maturitní obor, a to od žáka se třemi pětkami a čtyřmi čtyřkami na pololetním vysvědčení,“ poznamenal ředitel.

V poslední době sleduje ještě jeden trend. Narůstá počet mladých lidí, kteří ke studiu nakonec vůbec nenastoupí a nechají o sebe „pečovat“ stát. Ačkoli ředitelé říkají, že se jedná o jednotlivce, podle Pavla Januse se v celkovém součtu může jednat o více než 300 lidí v kraji.

Informatik musí umět víc než jen surfovat

Dlouhodobě vysoký zájem o strojírenství a informatiku pociťuje také Integrovaná škola v Chebu.

„Strojírenství je lepší na startu, u výpočetní techniky je bohužel trend, že každý, kdo umí naprogramovat stránky v html kódu a surfuje, si myslí, že je informatik. V těchto dvou oborech jsme ale co se zájmu týče na svém, trend je v posledních letech drobně vzrůstající,“ shrnul ředitel Tomáš Mašek.

V celkovém úhrnu má podle něj škola o 26 přihlášek více než vloni, záležet ale bude na tom, kolik žáků nakonec odevzdá zápisové lístky.

Kromě technických škol, které lákají převážně chlapce, jsou ale spokojeni i na dalších odborných školách. Již několikátým rokem si nemohou na nedostatek přihlášek stěžovat ani na karlovarské obchodní akademii.

„Zájemců o studium je o třetinu více než loni. Pro obor zaměřený na cestovní ruch otevíráme dvě třídy pro šedesát žáků a máme trojnásobný převis,“ přiblížil ředitel Pavel Bartoš. Podobné je to i v případě samotné obchodní akademie. Na jednu třídu škole dorazilo 90 přihlášek. Loni měla škola na jedno volné místo dva zájemce, nyní už jsou to tři.

Přijímací zkoušky budou deváťáci skládat v polovině dubna. Zájemci o maturitní obor u nich musejí prokázat své znalosti z českého jazyka a matematiky. Zkouška bude jednotná.