Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Přípravné kurzy pomáhají dětem odbourat strach z přijímacích zkoušek

  • 0
Jeden test z češtiny, druhý z matematiky. Tak budou vypadat letošní přijímací zkoušky. Aby dětem dopadly co nejlépe, se snaží v Karlovarském kraji hlavně gymnázia. Otevírají pro ně přípravné kurzy, o které je mnohde stále větší zájem.

Pozoruje to například vedení chodovského gymnázia a střední odborné školy. Kurzy se tam konají každou středu až do přijímaček.

„Každý rok máme o pár zájemců více. Není to tak, že by jich bylo o sto procent víc, ale řekněme, že jde o nárůst deseti až patnácti procent,“ popsala ředitelka Eva Temňáková.

Oblibu přisuzuje dvěma věcem. Za prvé tomu, že mezi žáky a rodiči panuje z jednotných přijímaček určitá obava, za druhé tomu, že základní školy připravují žáky na zkoušky jinak, než testování vypadá.

„Děti, které k nám pak nastoupí i do primy, kurzy berou také jako socializaci. Setkávají se tu, vidí prostředí a vyučují je stejní učitelé, kteří je pak přivítají v prvním ročníku,“ zmínila Eva Temňáková výhody kurzů.

Svou tradici má příprava na přijímací zkoušky i na osmiletém ašském gymnáziu. Kurzy tam letos chystají počtvrté. Podle ředitele Petra Jelínka rozhoduje o počtu zájemců také demografická křivka.

„Třeba před dvěma lety byl řekněme slušný zájem, loni to bylo takových zhruba 30 dětí, letos jich chodí šedesát,“ uvedl.

I on si ale myslí, že jednotné přijímací zkoušky mohou zájmu o přípravné kurzy nahrávat. „Děti si díky nim osahají typy příkladů. Ony ty celostátní přijímačky jsou jiné než klasické příklady, které znají ze školy. Seznámí se s nimi a nebudou překvapené, až je uvidí naživo a budou muset s přijímačkami zápasit,“ popsal.

Gymnázium u deváťáků cítí větší rozdíly mezi školami

Během následujících dní vypíše termíny kurzů i Gymnázium Cheb. Spustí je pro žáky 9. tříd, kteří touží dostat se na čtyřleté gymnázium. Vedení školy to dělá kvůli tomu, že u deváťáků cítí větší rozdíly mezi školami, z nichž přicházejí. Proto se jim snaží sjednotit podmínky.

„Kurzy už pořádáme čtvrtým rokem a máme v nich mezi 20 až 45 žáky. Zhruba i v těchto intencích to očekáváme letos,“ uvedl zástupce ředitele Jan Žídek s tím, že demografická křivka se nyní trochu snižuje.

První přihlášky do přípravného kurzu už se scházejí i ostrovskému gymnáziu. „Do osmiletého jich je nyní padesát, z deváté třídy se hlásí pětadvacet zájemců,“ uvedl zástupce ředitele Jiří Fresser.

Číslo ale podle jeho zkušeností není zdaleka konečné. Loni se totiž nakonec přihlásilo více než sto zájemců o osmileté studium a kolem padesátky těch, kteří chtěli na čtyřleté gymnázium. Stejné by to mělo být podle Jiřího Fressera i nyní.

Novinkou letošních přijímacích zkoušek je, že se v České republice poprvé oficiálně uskuteční podle jednotného zadání. Karlovarský kraj se ale připojil k jejich pilotnímu projektu, takže je zdejší studenti již absolvovali. Pro čtyřleté maturitní obory se první kolo přijímaček koná 12. dubna, pro šesti a osmiletá gymnázia to bude o šest dní později.