Budoucí studenti hledají svá jména v seznamech na dveřích chebského gymnázia.

Budoucí studenti hledají svá jména v seznamech na dveřích chebského gymnázia. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Deváťáci jsou napnutí. Ve středu se dozvědí, jestli se dostali na školu

  • 1
Stovky deváťáků se ve středu dozvědí, jestli minulý týden uspěli u přijímaček na střední školy v Karlovarském kraji. Žáci, ale také učitelé si poprvé vyzkoušeli centrálně zadané testy.

Od roku 2010 byli žáci v regionu zvyklí, že povinně skládali přijímací zkoušky na střední školy. Minulý týden ale přišla změna, protože se kraj připojil k pilotnímu testování jednotných přijímaček z dílny Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT).

Podle ředitelů škol v kraji vypadalo nové přijímací řízení stejně jako v případě státních maturit. „Po stránce organizační myslím, že žádný velký problém nebyl. Je to pilot a CERMATu nemohu nic vytknout,“ zhodnotil Pavel Janus, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov (ISŠTE).

V pilotním projektu si mohly školy samy říct, jak moc budou k výsledkům přijímacích testů přihlížet. ISŠTE jim dá padesátiprocentní váhu. Pavel Janus je jedním z ředitelů, kteří takzvaným centrálním přijímačkám fandí.

„Pokud má stát problém s tím, že mu klesá kvalitní pracovní síla, měl by strukturu řídit a nestrkat před tím hlavu do písku,“ uvedl.

Když se hlásí dvacet žáků na třicet míst, testy postrádají smysl

Opatrněji hodnotí jednotné přijímací zkoušky Pavel Žemlička, který šéfuje ostrovské průmyslové škole. Podle něj jsou přijímací zkoušky vhodné jen tehdy, pokud je převis poptávky nad nabídkou. „Automaticky jsme je v takovém případě dělali, ale ve chvíli, kdy se nám hlásí dvacet žáků na třicet míst, smysl úplně nemají,“ vysvětlil.

V prvním kole přijímacího řízení dostaly školy zřizované krajem 4 710 přihlášek, přičemž volných míst nabízejí 4 264. Každý žák si ale směl podat dvě a zkoušky skládal ve škole, kterou uvedl v přihlášce na prvním místě.

„Jako každoročně můžeme potvrdit převis zájmu o studium na gymnáziích. Vzestup počtu zájemců o studium je ale patrný i v případě technických oborů. Situace se mění i díky tomu, že kraj ve vybraných oborech uděluje středoškolská prospěchová a motivační stipendia,“ uvedla Jana Trantinová, vedoucí odboru školství krajského úřadu.

K pilotnímu projektu jednotných přijímaček se připojilo všech čtyřiadvacet krajem zřizovaných škol a tři soukromé. Přijímací testy prověřovaly znalosti žáků z českého jazyka a matematiky. Na jejich zvládnutí měli hodinu. V každé zkoušce mohli získat 50 bodů.

Podle krajského radního pro oblast školství Edmunda Janische dorazilo na úřad před přijímacími zkouškami z CERMATu 27 přepravek, přičemž jedna z nich dosahovala hmotnosti až čtrnáct kilogramů.

Obsahovaly zkušební dokumentaci, kterou úředníci uložili v zabezpečené místnosti, jež byla pod dohledem kamerového systému. Ředitelům škol nebo jimi pověřeným lidem ji krajský úřad vydával proti podpisu.