Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Deváťáky v Karlovarském kraji čekají jiné přijímačky, laťka bude níž

  • 1
Nové a možná i jednodušší přijímací zkoušky čekají příští rok na deváťáky, kteří by rádi nastoupili do maturitních oborů v Karlovarském kraji. Ten se připojil k pilotnímu projektu ministerstva školství. Týká se zavedení plošných přijímacích zkoušek do maturitních oborů.

Deváťáci, kteří je tady už několik let na rozdíl od jiných regionů v republice skládají povinně, na tom možná vydělají.

Hejtmanův náměstek pro školství Václav Sloup nevylučuje, že přijímačky budou lehčí než ty dosavadní, které kraj několikrát zpřísnil. Důvodem byli čtyřkaři, kteří do maturitních oborů nastupovali.

„Podstatou těchto zkoušek jsou jednotná zadání. Na žáky tedy čeká jednotný test z českého jazyka a matematiky,“ uvedl.

Přijímací řízení bude jako doposud dvousložkové. Šedesátiprocentní váhu bude mít úspěšnost v testech společnosti CERMAT, čtyřicet procent budou tvořit výsledky žáka dosažené v předcházejících dvou letech povinné docházky. Právě poslední údaj však budí u některých pedagogů rozpaky.

„Jsem zastáncem plošných přijímacích zkoušek, ale čtyřicet procent je dost. Může to znevýhodňovat školy, které mají na své žáky vysoké nároky, oproti těm, které na ně tak přísné nejsou,“ myslí si Jan Poula, ředitel karlovarské základní školy v Poštovní ulici. Jedním z důvodů, proč ministerstvo jednotné přijímačky zavádí, jsou totiž rozdílné znalosti dětí, které z devátých tříd vycházejí.

Naopak spokojený s hranicí je ředitel sokolovského gymnázia Jiří Widž. Říká, že pokud se žáci ve svém volném čase něčemu prospěšnému věnují, není důvod to také nezohlednit. Plošné přijímačky vidí jako naprostou novinku, která si bude postupem času sedat.

„Laťka sice letos bude nízko, ale až pilotní část skončí, dojde k tomu, že se bude zase trochu zvedat,“ odhaduje. Ačkoli vedení kraje připouští to samé, podle Václava Sloupa případné snížení laťky jistě neznamená, že se do maturitních oborů v příštím roce dostanou žáci se čtyřkami, kteří patří do učebních oborů.

V Mariánských Lázních se radují Asi největší radost z plošných přijímacích zkoušek mají střední školy na Mariánskolázeňsku, protože jim budoucí studenti utíkali do Plzeňského kraje. Tam zatím nebyly přijímačky povinné.

„Jsme rádi, že se jednotné zkoušky chystají, rádi se do nich zapojíme a vážíme si toho, že ostatní také. Pomůže to zejména dětem, které se vrátí na dobré školy do tohoto kraje,“ řekl Petr Zenkl, zástupce ředitele Hotelové školy Mariánské Lázně.

V regionu se do projektu zapojí šestadvacet středních škol. Krajem zřizované všechny, krom učilišť v Horním Slavkově a Toužimi, která nemají maturitní obory. Jednotné přijímačky dále chystá i jedna obecní škola, a to v Kraslicích, a tři soukromé střední školy. Z nich se k pilotáži přidala například Soukromá obchodní akademie Sokolov.

„Plošné přijímací zkoušky by se měly týkat i soukromých škol, proto jsme si je chtěli pilotním projektem vyzkoušet a upozornit na všechny nedostatky a problémy,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Jitka Tarantová.

Žáci, kteří se hlásí do čtyřletého studia, je budou skládat 15. dubna, ti, kteří se hlásí do šesti a osmiletých oborů, o den později. Náhradní termín se v obou případech koná 14. května. Krajský odbor školství je podle Václava Sloupa připravený školám i rodičům vysvětlit případné dotazy.