Letecký pohled na Chebský hrad.

Letecký pohled na Chebský hrad. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Staré opevnění města Cheb nabídne prostor letní scéně i hřišti

  • 3
Ve zbytcích středověkého obranného systému města Cheb plánuje radnice vybudovat multifunkční letní amfiteátr a sportoviště s umělým povrchem.

Studii nyní posuzují památkáři. "Vybíráme z několika návrhů," potvrdila Slávka Snížková, která má na starosti ochranu chebských památek. Doplnila, že k plánu nebudou mít památkáři žádné zásadní připomínky.

Důvodem je fakt, že se areál k podobným účelům využíval už v minulých letech. Architektonický návrh předpokládá, že v části příkopu naproti divadlu by mohl vzniknout víceúčelový prostor pro nejrůznější společenské akce pod širým nebem. Do hlediště by se mělo vejít přes pět stovek diváků.

Druhá část, která dnes připomíná spíš než městské sportoviště venkovský plácek, by se mohla přeměnit na hřiště s umělým povrchem. Divadlo i sportoviště by měly společné zázemí v podzemí, které obě části hradního příkopu spojuje.

"Vchod do sklepních prostor objektu je umístěn pod vstupem do divadelního klubu. Právě tady by mohly vzniknout šatny, sprchy i toalety," vysvětluje chebský místostarosta Tomáš Linda.

Projekt na úpravy hradebního příkopu, který je pozůstatkem středověkého opevnění města, by mohl stát kolem 20 milionů korun. Radnice plánuje, že se s projektem bude na podzim ucházet o dotaci z ROP Severozápad.

Obě rokle jsou pozůstatky středověkého opevnění města. To Cheb budoval od 13. století. Hradby s příkopy zesilovala soustava bašt. V průběhu 19. století bylo opevnění postupně bořeno. Zmizely téměř všechny brány a přilehlé věže. Namísto hradeb tu vznikly nové, pravidelné okružní ulice. V pozůstatcích příkopů je dnes možné najít dětská hřiště a sportoviště.