Žloutence je možné předejít očkováním. Ilustrační snímek

Žloutence je možné předejít očkováním. Ilustrační snímek | foto: Pavel Wellner, MAFRA

V kraji za týden přibylo pět nových případů onemocnění žloutenkou

  • 0
Hygienici v Karlovarském kraji zaznamenali dalších pět nemocných se žloutenkou. Část z nově zjištěných případů dávají do souvislosti s epidemií Klášter, která vypukla na Chebsku. Nemocní z Karlovarska mezi ně ovšem nepatří.

„V okrese Karlovy Vary přibyli tři nemocní, zbylí dva jsou ze Sokolovska,“ uvedla Martina Prokopová, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.

Zatímco u dvou případů ze Sokolova zjistili hygienici přímou souvislost s epidemií Klášter, s níž se potýkají od září loňského roku, tři karlovarské případy s epidemií nesouvisí.

„Dostali jsme například hlášku z jednoho z karlovarských hotelů, že jedna ze zaměstnankyň má žloutenku. Leží na infekčním oddělení spolu s další pracovnicí téhož hotelu,“ přiblížila dva případy Jitka Landová, ředitelka krajské hygienické stanice. Její kolegové v těchto dvou případech nezjistili souvislost s epidemií.

„Zbylí zaměstnanci budou padesát dní pod zdravotním dozorem. Prvotní testy ovšem neprokázaly, že by se nakazil některý z dalších,“ doplnila ředitelka krajské hygienické stanice.

V rámci epidemie Klášter evidují pracovníci hygienické stanice od září loňského roku 112 případů žloutenky typu A. Nejvíc nemocných, 82, je z okresu Cheb. Na Sokolovsku jich bylo 18 a na Karlovarsku 12. „Více než polovina nemocných spadá do skupiny drogově závislých a osob bez přístřeší,“ upřesnila Martina Prokopová.

„V letošním roce bylo hlášeno deset případů hepatitidy typu A, u nichž nebyla epidemiologickým šetřením zjištěna souvislost s epidemií Klášter. Dva případy byly na Chebsku, jeden na Sokolovsku a sedm z okresu Karlovy Vary,“ doplnila Prokopová statistiku výskytu žloutenky.

Na infekčním oddělení karlovarské nemocnice v současné době leží 15 pacientů se žloutenkou. „V uplynulém týdnu jsme jich několik propustili, noví ale přišli,“ uvedl Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice. Podle něj se ale dá očekávat, že na infekčním oddělení s největší pravděpodobností v dohledné době skončí i další rodinní příslušníci či nejbližší přátelé těch lidí, kteří jsou hospitalizovaní nyní.

V době, kdy byl výskyt žloutenky na Chebsku alarmující, doporučovali hygienici řadu opatření. Jedním z nich bylo například i zamykání veřejných toalet v chebských supermarketech s tím, že klíč byl k dispozici na požádání. „Součástí opatření byl i zvýšený úklid toalet a jejich pravidelná desinfekce,“ podotkla Jitka Landová. Podobná opatření se zatím v Karlových Varech nechystají. „Počty nemocných nejsou nějak dramatické. Zavedením takových opatření bychom předbíhali událostem,“ vysvětlila Landová.

O situaci hygienici informovali i primátora Karlových Varů Petra Kulhánka. Ten, pokud to bude nutné, zkontaktuje organizátory 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. „Doufám ale, že nákaza nebude během necelého měsíce, který zbývá do zahájení festivalu, eskalovat,“ reagoval karlovarský primátor.