Netopýr velký (Myotis myotis).

Netopýr velký (Myotis myotis). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Středověký důl Jeroným si oblíbili netopýři. Páří se tam i učí létat

  • 0
Devadesát jedna netopýrů spí v temných chodbách unikátního středověkého dolu Jeroným v Podstrání na Sokolovsku. Tolik létajících savců napočítali přírodovědci a muzejníci, když se spustili do šachty, která je národní kulturní památkou.

Jeroným patří k významným zimovištím netopýrů v severozápadních Čechách a právě kvůli nim sem od října do konce dubna nesmí na prohlídky turisté.

Odborníci objevili v dole pět různých druhů netopýrů - vodního, řasnatého, ušatého, velkého a Brandtova.

"Loni jsme tu narazili i na velmi vzácného netopýra vrbitého. Těšili jsme se na něj letos znovu, ale marně. Snad na něj narazíme při obhlídce jiného zimoviště," řekl Přemysl Tájek, přírodovědec ze správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Netopýry vábí Jeroným už dávno. Je ideálním místem pro jejich rojení. Dospělí jedinci se tu páří, mladí se pak učí létat. Při akrobatickém letu savci dosahují rychlosti až 50 kilometrů v hodině, uloví až několik tisíc komárů za noc a během zimování stonásobně sníží frekvenci tepu srdce.

Turisté se do Jeronýmu podívají až od 1. května. Muzeum Sokolov, které důl ze 16. století spravuje a postupně i zpřístupňuje, tam má provizorní zázemí. Od začátku sezony už se návštěvníci nebudou muset na prohlídku předem objednávat, průvodci na ně počkají šestkrát denně od středy do neděle.

"Během zimy stoupla hladina spodní vody asi o čtyři metry a vzniklo zajímavé jezírko, které do prohlídkového okruhu nezasahuje," všiml si ředitel muzea Michael Rund.

Muzeum se nyní uchází o dotaci z Evropské unie. Za 18 milionů korun chce u Jeronýmu vybudovat zázemí pro turisty - velké parkoviště a vstupní objekt s pokladnou, toaletami a přednáškovou místností.