Do sanitek v kraji míří nové přístroje. Masáž srdce zvládnou zcela samy

  • 0
Šetřit drahocenný čas při záchraně lidských životů bude zdravotníkům v Karlovarském kraji pomáhat sedm nových přístrojů pro mechanickou nepřímou srdeční masáž. Jedno takové zařízení už záchranka pořídila minulý rok. A protože se v praxi osvědčilo, dostane se teď do výbavy dalších sanitek.

Moderní přístroje zvládající stimulaci srdečního svalu zcela bez asistence mají označení Lucas 2. Podstatou jejich činnosti je kvalitní automatické stlačování hrudníku.

Přístroj Lucas 2 pro nepřímou mechanickou srdeční masáž.

"Nepřímou masáž srdce je většinou nutné provádět minuty až desítky minut, během kterých není možné dělat nic jiného, navíc síly se postupně vyčerpávají," upřesnil přínos nového vybavení Roman Sýkora, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.

Přitom právě intenzitou vyrovnané a vydatné stlačování hrudníku je klíčem k udržení krevního oběhu a k přežití. "Ten, kdo resuscitaci zažil v praxi ví, že jedna minuta trvá mnohem déle, než obvykle a jedna minuta resuscitace je srovnatelná s cvičením v posilovně," přiblížil ředitel.

O náročnosti zákroku se kromě zkušených zdravotníků někdy nečekaně přesvědčí i neprofesionálové. Nekonečných třicet minut například trvala masáž hrudníku čtyřiadvacetileté Miloslavy Rumlové, kterou minulý rok v létě postihla zástava srdce na nádraží v Lubech na Chebsku.

Lucas 2 - základní vlastnosti

  • Pořizovací cena jednoho přístroje je více než 350 tisíc korun.
  • Lucas 2 vydrží bez připojení do el. sítě resuscitovat až 45 minut. Nabíjení je možné provést bez přerušení stlačování připojením na zdroj ve voze ZZS, případně se během několika sekund vymění baterie. 
  • Zafixování přístroje na pacienta je snadné a trvá minutu až dvě 
  • Jednoduché ovládání, automatické přerušení pro vdechy, možnost pauzy, indikace nabití
  • sám rozpozná problém a uvede se do režimu pauza (například v situaci, kdy zvon výjimečně sjede na dutinu břišní, přístroj sám podle změněné tuhosti tkáně pozná, že nastal problém a přestane s kompresí)
  • prvního Lucase pořídila záchranka do výjezdové základny v Teplé, od té doby byl použit při každé resuscitaci, na této základně se jedná o 21 případů od jeho pořízení 

Nad bezvládnou ženou se tehdy při náročné masáži srdce střídali její vystrašený otec a policista Vladimír Melničuk (více čtěte zde).

Systém Lucas 2 je tak podle ředitele Sýkory plnohodnotným pomocníkem, který dává pacientům ohroženým na životě větší šanci na přežití. "Záchranáři se totiž mohou soustředit na ostatní život zachraňující úkony."

Už od okamžiku pořízení prvního přístroje zařazeného do výbavy výjezdové základny v Teplé na Karlovarsku v srpnu 2013 má vedení záchranky v plánu postupně tento systém rozšířit do více výjezdových skupin v Karlovarském kraji. Nasazení Lucas 2 totiž prokázalo, že jeho využitelnost je v praxi velmi vysoká.

Sedm nových přístrojů v hodnotě bezmála 2,5 milionu korun záchranka pořídila částečně z finančních příspěvků měst a obcí v Karlovarském kraji, které dohromady poskytly 713 tisíc korun. Dalších 820 tisíc korun zaplatil Karlovarský kraj jako zřizovatel záchranky.

Zbytek byl uhrazen z investičních prostředků samotné organizace. Nové přístroje budou umístěny v Sokolově, Aši, Žluticích, Karlových Varech, Chebu, Nejdku a v Jáchymově. "V následujícím roce by se měl Lucas 2 stát součástí vybavení úplně každé sanitky," plánuje Sýkora.