Problémový bytový dům společnosti Vaprostav v Jenišově.

Problémový bytový dům společnosti Vaprostav v Jenišově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Problémový dům neměl v Jenišově nikdy stát, říká nejnovější rozsudek

  • 3
Téměř hotový činžák ruského investora, proti kterému se v Jenišově na Karlovarsku už před lety zvedla vlna odporu, neměl kvůli řadě pochybení nikdy stát. Vyplývá to z nejnovějšího rozsudku Krajského soudu v Plzni. Přesto úřad začal stavbu legalizovat.

Zdeněk Bečvář z Jenišova, který je dlouholetým odpůrcem stavby, se nestačí divit. Vyhrál sice další kolo soudní bitvy s úředníky, kteří stavbu v obci povolili. Jenže to vypadá, že se Jenišov kritizovaného činžáku jen tak nezbaví.

Karlovarský stavební úřad totiž obnovil řízení s původním stavebníkem, středočeskou firmou Vaprostav. Té už přitom objekt ani pozemky nepatří.

Proč domy v Jenišově vadí

Územní plán nepočítal s více než dvojnásobným nárůstem obyvatel ze šesti na patnáct set.

Chybějící plánovací dokumentace byla důvodem, proč soudy  zrušily souhlas ke stavbě.

Na společnost Vaprostav, které patří rozestavěný činžák i okolní pozemky, byla uvalena exekuce, majetek  šel nakonec loni do dražby.

Původně mělo v Jenišově vyrůst sedm čtyřpatrových činžovních domů s 222 byty. Projekt se později redukoval na pět domů o výšce 17 metrů. Zatím stojí jeden.

„Mám v ruce rozsudek, který vydal Krajský soud v Plzni letos 28. ledna. Stojí v něm, že se ruší rozhodnutí krajského úřadu z března 2013 a ministerstva pro místní rozvoj ze září téhož roku o povolení stavby. Věc se vrací k dalšímu řízení žalovanému, tedy ministerstvu,“ vysvětlil Zdeněk Bečvář.

Podle něj karlovarský stavební úřad nedbá na rozsudky. „Zahájil řízení na vydání stavebního povolení. To zase budeme dokládat, co jsme už u všech soudů vyhráli?“

Magistrát považuje obavy za zbytečné. „Ve stavebním řízení je povinen dokládat pouze žadatel, ostatní účastníci mají právo, nikoliv povinnost, vznášet námitky, činit podání a podobně,“ sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Dodal, že právě proto, že rozsudky zrušily rozhodnutí a vrátily věc k opětovnému projednání, vznikla stavebnímu úřadu povinnost obnovit stavební řízení. „Vaprostav o stavební povolení nežádá znovu. Stavební úřad obnovuje řízení o původní žádosti“ vysvětluje Kopál.

Obyvatelé Jenišova jsou přesvědčeni, že by stavba měla z jejich obce zmizet. „Výsledek obnoveného řízení ale nelze předjímat,“ tvrdí však vedoucí karlovarského stavebního úřadu Ladislav Vrbický.

Proti výstavbě činžovních domů protestují lidé v Jenišově už šest let. Nechtějí mít totiž v sousedství rodinných domků velké sídliště. Když nepomohla petice, tak Zdeněk Bečvář s dalším majitelem rodinného domu nejprve v roce 2010 úspěšně zažaloval krajský úřad. Ten totiž jako odvolací orgán potvrdil rozhodnutí karlovarského stavebního úřadu o umístění stavby.

Odpůrce stavby se nechce jen tak vzdát

Krajský soud uznal, že se nemůže stavět bez platné územní studie. Stavebník později neuspěl ani s ústavní stížnosti.

O vydání stavebního povolení na akci Bytové domy požádala firma Vaprostav v srpnu 2010. Zatím stojí jeden z pěti plánovaných domů. Rozestavěný objekt šel loni v prosinci i s pozemky kvůli dluhům Vaprostavu do dražby za vyvolávací cenu 19,3 milionu korun. Někteří lidé si přitom už byty zaplatili.

„Nikdo zatím neví, kdo majetek vydražil. Další průšvih, o kterém nikdo nechce slyšet, jsou stavební vady. V podzemních garážích je přes metr vody, která se čerpá,“ popsal starosta Jenišova Ivan Truksa současný stav.

Zdeněk Bečvář, který vyhrál s úředníky všechny soudy, se nevzdává. „Jedinou šancí je vzít si znalce na územní studii a rozlousknout, co všechno může či nemůže v Jenišově stát,“ naznačil další postup.