Bedřich Rajtmajer se těší, že od obce odkoupí dům, ve kterém léta žije. Díky...

Bedřich Rajtmajer se těší, že od obce odkoupí dům, ve kterém léta žije. Díky slevě si jej bude moci opravit a vylepšit podle svého. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obce prodávají bývalé armádní domy. Kdo opraví fasádu, dostane slevu

  • 0
Desítky let museli lidé žijící ve Vojenském újezdu Hradiště posílat nájemné vojákům, opravy za ně museli taktéž vyřizovat oni. To vše ale brzo skončí. Od ledna už území nespadá pod újezd, ale vznikly tam nové obce. Ty se staly i vlastníky nemovitostí a spustily prodej bývalých armádních domů.

Jako první mohou lidé koupit nemovitosti v Doupovském Hradišti. Někteří zájemci budou bydlet ve svém už do Vánoc.

Tamní obyvatelé mohou využít zajímavou nabídku. Nemovitosti získají až s osmdesátiprocentní slevou v případě, že se zavážou ušetřenou částku zpětně vynaložit do rekonstrukce domu.

To je i případ Bedřicha Rajtmajera, který bydlí v Doupovském Hradišti po celý svůj život. Budoucí majitel domu se těší především na to, že jakékoliv úpravy a opravy už nebude muset řešit s Vojenskými lesy a statky a nyní s obcí, jakožto majiteli domu.

„Těším se. První, na co se chystám, až se stanu majitelem nemovitosti, bude osazení domu plastovými okny. Dříve to nešlo, pro majitele to byla příliš velká investice,“ popsal své plány Rajtmajer a zároveň ukázal na zelenou fasádu. I ta by se podle něj měla do budoucna změnit.

„Už jen čekám na vyjádření od banky, do Vánoc ale vyřídit půjčku zřejmě nestihnu,“ dodal ke svým plánům Rajtmajer. On i jeho sousedi navíc už nebudou muset platit nájem, který dříve každý měsíc posílali vojákům a letos obci.

Nové hranice posouvaly ploty i králíkárny

Vše začalo v dubnu, kdy Vojenské lesy a statky předaly obci majetek. „Na všechno jsme museli nechat stanovit cenové odhady, poté geometrické plány a oddělit pozemky u nemovitostí. A to u všech 33 objektů, které připravujeme k prodeji,“ popsala průběh starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková.

S vymezením hranic pozemků přišly i první problémy, neboť za ty roky si lidé vytvořili vlastní hranice. „Někteří si museli například posunout plot nebo i králíkárnu. Nebylo to pro ně příjemné, ale povedlo se,“ přiblížila starostka.

Obec musela navíc zařídit i průkaz každé nemovitosti ohledně energetické náročnosti budov. „Je to trošku nadneseně řečeno trapný dokument, všechny domy mají ty nejhorší výsledky, ale i přesto to podle legislativy musí být. Každý navíc stojí tři tisíce korun,“ trochu si rýpla Bošková. Aby se 33 objektů mohlo prodat, bylo zapotřebí vyplnit stovky a stovky papírů.

Seniory nechá obec dožít v nájmu

Vedení Doupovského Hradiště vnímá, že lidé nekupují nemovitosti v dobrém stavu. „Když se lidé zavážou k investici do majetku, dostanou od nás osmdesátiprocentní slevu,“ uvedla Bošková.

Ve výsledku tak noví majitelé zaplatí za dům jen 20 procent. Dostat slevu ale má své podmínky. Ta nejzásadnější mluví o tom, že se nejprve musí investovat do pláště domu a až poté do interiéru.

„Vše navíc musí stihnout do pěti let. Tímto si chceme trošku pohlídat, aby se zachoval ráz obce. Nechceme tu například křiklavé barvy na fasádách,“ vysvětlila Bošková.

Zájem je od lidí velký, i když se stále ještě najde několik málo obyvatel, kteří nejsou rozhodnuti. „Pokud to někdo nebude chtít koupit, i na to jsme připraveni. Pokud se to týká starších lidí, tak my je nebudeme stěhovat, necháme je dožít. Pokud ale půjde o mladou rodinu, která chce využívat toho, že se jim o nemovitost stará obec, tak to do budoucna nepotrvá,“ upozornila starostka.

Krom prodeje se musí obec také postarat o demolici sedmi objektů, které už jsou v katastrofálním stavu.

První zájemci už na obec přinesli vše potřebné, díky tomu budou prodej zastupitelé obce projednávat na svém blízkém zasedání. Ve výsledku to znamená, že první občané Doupovského Hradiště budou ve svém bydlet už do Vánoc.

„Žiji tu deset let a určitě budu kupovat. Už se připravuji na opravu střechy a fasády,“ těší se Ladislav Szoboszlai.

V sousední obci jsou s prodejem o pár měsíců pozadu

Bražec, druhá obec, která tento rok vznikla v rámci optimalizace Vojenského újezdu Hradiště, tak rychle nemovitosti nabízet nebude.

„Dá se říct, že oproti Doupovskému Hradišti jsme o dva až tři měsíce pozadu. Nyní jsme ale začali jednat se stejnou právní kanceláří jako oni a pracujeme na tom. U nás nabídneme možnost slevy ve výši 50 procent s tím, že lidé musí podobně jako u sousedů investovat do nemovitosti. Pokud se vše vydaří, mohli bychom první domy nabízet v první čtvrtině příštího roku,“ uvedla starostka Bražce Marie Ambrosová.

Nemovitosti v Doupovském Hradišti vyjdou nové majitele zhruba na 280 až 560 tisíc korun.