Prohlídka Lützowovy vily při Dni otevřených památek města Karlovy Vary.

Prohlídka Lützowovy vily při Dni otevřených památek města Karlovy Vary. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tak to je ona, Lützowova vila, kochali se lidé při výjimečné akci

  • 0
Stovky lidí vyrazily o víkendu po karlovarských památkách. S odborným výkladem a doprovodným programem si zájemci prohlédli také zahradu běžně nepřístupné Lützowovy vily, která patří ruskému majiteli.

Pořádně se dívejte, tohle zase dlouho neuvidíte. Takové bylo sobotní dopoledne v Karlových Varech, kde se lidem otevřela díky Dni otevřených památek část empírové Vily Lützow. Postavit ji nechala jedna z nejvýznamnějších osobností v historii města - baron August von Lützow.

Vilu nyní vlastní ruský majitel, který čtyři stovky zvědavých lidí pustil do zahrady a na vyhlídkový rondel s legendární sochou kočky. Podle primátorova náměstka Jiřího Klsáka je majitel ukázkovým příkladem, jak se postarat o památku v soukromých rukou.

"Rekonstrukce vily je velmi zdařilá. Majitel nedělal žádné hmotnostní zásahy, spolupracoval s památkáři a zachoval i interiéry, které dobově vybavil," pochválil jej.

Hrabě August von Lützow

(1795-1872)

Pocházel z německého Meklenburgu, usadil se v Karlových Varech.

Byl známým příznivcem umění, empírovou vilu nechal postavit v letech 1853-1854 karlovarským stavitelem Johannem Knollem. V zahradě vily soustředil plastiky zvířat berlínského sochaře Augusta Kisse. Kromě nejznámější sochy kočky byli v zahradě také vzpínající se hřebec, ležící jelen, k boji připravený býk či dva velcí sedící psi, hlídající vchod do vily. V roce 1851 nechal skalní štít u Jeleního skoku osadit plastikou kamzíka.

Baron podporoval dobročinné akce, ve Varech zřídil evangelický hřbitov a chudobinec.

Vlastník je sběratel a do pokojů nastěhoval věci, které pocházejí z padesátých až sedmdesátých let devatenáctého století. Prohlídky se sice nezúčastnil, vyslal na ni však svého zástupce Valerije Terese. "Majitel odjel, ale určitě mu budu tlumočit, kolik tady bylo lidí," řekl.

Baron Lützow, který nechal vilu v letech 1853 a 1854 postavit, byl nejen oblíbeným karlovarským mecenášem, ale také pořádným odbojářem. Proslul svým odporem k tehdejším radním, s nimiž se stále přel kvůli svým nápadům.

Chtěl lanovku ke své vile

"Jedním u nich bylo například to, že chtěl vybudovat soukromou lanovku z Vřídla ke své vile. Když Karlovy Vary slavily v roce 1858 pětisté výročí založení, nechali radní postavit v městském parku u Lützowovy vily sochu zakladatele města Karla IV. Baronovi se však zdála malá, za což radní řádně zkritizoval," vyprávěl Jiří Klsák.

Právě v té době nechal bohatý baron na rondel své vily umístit sochu kočky v nadživotní velikosti. Zaprvé ji otočil tak, aby koukala na sochu Karla IV., zadruhé tím pádem byla zády a jejich zakončením otočená k tehdejší gotické karlovarské radnici.

Odbojnost bohatého barona mohla být podle Jiřího Klsáka způsobena jeho zraněním, které si odnesl ještě jako mladý Prus z jedné šarvátky. "Četl jsem, že byl zraněn tak nějak divně. Nebylo to nic vážného, ale zato choulostivého ano," prozradil.

Naplnění prý baron nenašel ani v boji, neboť se nemohl zúčastnit bitvy u Lipska. Hodně toho vykonal až pro Karlovy Vary. Protože zůstal bezdětný, jeho vila po smrti připadla městu. "To ji prodalo Theoru Zedwitzovi. Majitelé se pak střídali, po válce vilu koupily aerolinky. Ty ji vlastnily do devadesátých let, poté ji získal současný majitel," popsal Jiří Klsák.

Mecenášský baron odpočívá na evangelickém hřbitově v Drahovicích, který sám založil. Jeho pohřeb byl v Karlových Varech velkou událostí a také dnem smutku pro celé město.

Kromě Lützowovy vily se lidé mohli v sobotu podívat a poslechnout si výklad na Mayerově glorietu, který nechali radní zrekonstruovat. Zastřešený dřevěný altán je patrně nejstarší vyhlídkovou stavbou v lázeňském městě. Letos prošla opravou jeho střední a vrchní část, střecha altánu se dočkala nového nátěru.