Chebské sídliště Zlatý vrch. Město zde v ulici K Viaduktu i v dalších lokalitách nabízí takzvané sociální bydlení.

Chebské sídliště Zlatý vrch. Město zde v ulici K Viaduktu i v dalších lokalitách nabízí takzvané sociální bydlení. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb dává šanci lidem na okraji. Nabízí jim bydlení a pomoc v nouzi

  • 1
Cheb se rozhodl předcházet hrozbě potíží s těmi, kdo se ocitnou na okraji společnosti. Nabídl jim byty a s pomocí neziskových organizací zkouší zlepšit vztahy většinové populace s Romy.

Nepracují, žijí ze sociálních dávek, jsou zadlužení a jejich spoluobčané se na ně dívají skrz prsty. Vznešeně se jim říká sociálně vyloučení. Chebská radnice se snaží, aby podobných lidí nepřibývalo. Mimo jiné i nasazením terénních pracovníků, podporou poradny pro dlužníky i pro abstinující narkomany.

"Do projektu města na změnu situace sociálně vyloučených lidí se zapojila řada neziskových organizací. Nejvíce spolupracujeme s Diecézní charitou a občanským sdružením Kotec," řekl místostarosta Chebu Vladimír Hartmann.

Kolik lidí ale ve městě žije na hranici chudoby a kolika sociální vyloučení hrozí, si netroufl odhadnout. "V Chebu žijí asi tři desítky lidí bez domova a zhruba 2 200 až 2 400 Romů," vyčíslil Hartmann. "Není normální žít ze sociálních dávek, normální je žít z výdělku nebo renty," poznamenal chebský starosta Pavel Vanoušek.

Cheb je podle starosty specifický skladbou obyvatel. "Je tu vysoký podíl Romů, ale i cizinců. Nežijeme spolu, ale spíš vedle sebe. Zatím naštěstí ne proti sobě," zamyslel se starosta.

Město nabízí sociální bydlení na Zlatém vrchu

Lidem, kteří musí obracet každou korunu, se snaží vyjít vstříc i nabídkou sociálního bydlení. Na Zlatém vrchu v ulici K Viaduktu i v dalších lokalitách město nabízí takzvané sociální bydlení. "Celkem je to asi 160 bytů, více než stovka je zapsaná v pořadníku," upřesnil starosta Vanoušek.

Zájemci ale musí splnit poměrně přísné podmínky. Jejich příjem nesmí přesáhnou 1,6násobek minimální mzdy. Přidělený byt, maximálně do dispozice 2+1, nesmí přesáhnout plochu 65 metrů čtverečních. "Pak platí regulované nájemné 45 korun za metr čtvereční," vysvětlil starosta.

Občany, kteří nemají dostatek peněz a nemohou si sami poradit, vyhledávají lidé u Odboru sociálních věcí a zdravotnictví chebské radnice.

"Pracujeme s padesáti občany v hmotné nouzi," sdělila vedoucí odboru Anna Doubková. Jak upřesnila, tito lidé nemají kvůli zdravotnímu stavu šanci sehnat práci.

"Spolupracujeme s úřadem práce, který eviduje lidi, jimž vyplácí dávky v hmotné nouzi. Snažíme se pomáhat hlavně invalidním důchodcům a seniorům, kterým stát vyplácí zmíněnou podporu. Zajímá nás, jestli jim pomáhá rodina nebo jsou opuštění," shrnula Anna Doubková.