Lidé v Mokřině na Chebsku jsou odkázáni na dodávky vody z cisterny.

Lidé v Mokřině na Chebsku jsou odkázáni na dodávky vody z cisterny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

První vesnice v kraji jsou bez vody. Nejhorší situace je na Toužimsku

  • 4
Sucho dolehlo na celý Karlovarský kraj. Studny a prameny vysychají. Na některých místech jsou už lidé zcela bez vody. Největší problémy mají na Toužimsku.

V Bečově nad Teplou stojí cisterna s pitnou vodou u nádraží. „Celá oblast kolem nádraží je na suchu. V nejbližší době by nám sem měli přistavit další cisternu,“ uvedla starostka města Olga Halaková. 

Vodohospodáři z Karlových Varů doplňují vodojemy v Chylicích a Kozlově. „Situace začíná být napjatá, hlavně v okolí Toužimi,“ uvedl Pavel Plic, vedoucí dopravy ze společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary. 

Voda chybí i ve Stříbrné a Nadlesí na Sokolovsku. „Vodu doplňujeme až sedmkrát týdně. Podle toho, jak rychle ve vodojemu klesá hladina. Je tu hodně chatařů,“ vysvětlila mluvčí Vodohospodářské společnosti Sokolov Iveta Kardianová. 

Kritická je situace v Mokřině na Chebsku, kde takřka není už ani užitková voda. „Na základě žádosti obce Milíkov jsme přistavili cisternu v Mokřině,“ potvrdil provozní a technický manažer společnosti Chevak Cheb Václav Kovář. 

Podle slov milíkovského starosty Jana Benky se situace s nedostatkem vody opakuje poměrně často. „Letos je to ale výjimečně špatné,“ poznamenal starosta Benka. 

„Už asi třikrát se uvažovalo o výstavbě vodovodu, ale pokaždé z toho sešlo. Není to levná záležitost. Dotace je 70 tisíc korun na osobu a v Mokřině bydlí 17 stálých obyvatel. V současné době necháváme zpracovat studii proveditelnosti. Až budeme vědět, kolik to bude stát, rozhodneme, co dál.“ Místní lidé, pro které se nedostatek vody stává v létě takřka každodenní realitou, jsou však už s trpělivostí u konce. 

„Všude v okolí vodu mají, jen na nás nikdo nemyslí. Vodovod už tu měl být dávno,“ postěžovala si Anna Račková, která v Mokřině žije už řadu let. „Máme tu zvláštní podloží. Voda je špatná, zabarvená dorezava, a navíc je cítit. Vyprat v takové vodě bílé prádlo je alchymie.“ 

Vodu si v těchto dnech Mokřinští vozí od příbuzných z Chebu nebo kupují balenou. „Za týden mám dva pytle plné pet lahví,“ dodala Račková.

Přehrady stále upouštějí

Odborníci z Povodí Ohře zatím zůstávají v klidu. Přehradní nádrže v kraji plní svou funkci, přestože hladiny v nich vlivem nízkého průtoku stále klesají. Podle zástupce mluvčího společnosti Povodí Ohře Martina Cidlinského pouze přehrady Skalka a Jesenice na horním toku Ohře v současnosti vypouštějí větší množství vody. Kompenzují tak průtok v Karlových Varech. 

Ostatní nádrže jsou na minimálním zůstatkovém průtoku. „Z hlediska odtoků to není výrazně jiné než v ostatních letech. Pouze Skalka a Jesenice upouštějí letos více, takže i pokles hladiny je větší,“ doplnil Cidlinský.

Ze Skalky v současnosti odtéká 1,7 kubíku za sekundu, z Jesenice 1,33 kubíku, Horka hlásí 0,14 kubíku, Podhora 0,33, Březová 0,23 a Stanovice 0,09 kubíku.

Jedinou přehradou, kde hladina stoupá, je nádrž Úšovický potok nad Mariánskými Lázněmi, která slouží jako rezervoár vody pro město. „Tady však hladina stoupá díky přečerpávání z nádrže Podhora,“ doplnil Cidlinský.