Na Chebsku začalo největší vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce

  • 14
V prostoru drůbežích farem v Klestu a Poustce na Chebsku vládne zvláštní režim. Okolí je neprodyšně uzavřeno, uvnitř hal se pohybují lidé ve speciálních ochranných oblecích a dýchacích maskách. Začala likvidace velkochovů, v nichž se objevila ptačí chřipka.

Celkem se jedná o více než třicet tisíc ptáků, což z hlediska jednorázového zásahu nemá při současné vlně nemoci v republice obdoby.

Jak potvrdil mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovy Vary Martin Kasal, hasiči ve spolupráci s hygieniky a veterináři začali s vybíjením už v sedm hodin ráno. Likvidace nakaženého chovu potrvá do pátku.

„Okolí farem je uzavřeno. Na místě jsou specialisté, proškolení speciálně pro tyto případy. Stávající personál je z procesu likvidace zcela vyloučen. Lidé, kteří zde v tuto chvíli pracují, využívají ochranné pomůcky a dekontaminační pásy, aby nedošlo k dalšímu šíření nákazy. Likvidace probíhá plynováním za pomoci kysličníku uhličitého. Naši odborníci dohlížejí, zda se vše děje humánním způsobem, aby nedocházelo k týrání zvířat to při odchytu, přenášení i samotném usmrcování ptáků,“ uvedla ředitelka Krajské veterinární správy Karlovarského kraje Mária Slepičková.

Ve středu do nočních hodin probíhalo v malochovech sčítání drůbeže v tříkilometrovém pásmu kolem ohnisek nákazy.

Povinnost nahlásit počty ptáků mají všichni drobní chovatelé z lokalit Bříza, Cetnov, Klest, Komorní Dvůr, Skalka, Střížov, Chlumeček, Tršnice, Jindřichov a Hradiště. Ti nyní musí svoje zvířata pečlivě sledovat a veterinářům hlásit jakýkoli větší úhyn.

Rodinná farma věří, že chov obnoví

Zasažené chovy patří rodinné farmě Zephyr Františkovy Lázně, která na svých stránkách vydala k nelehké situaci, ve které se octla, prohlášení.

„Veterináře jsme zavolali kvůli zvýšenému úhynu zvířat na dvou kachních halách. Uhynulo přibližně pět procent kusů. Na halách s kuřaty, krůtami a kachnami pro farmářské trhy problém zjištěn nebyl,“ píše se v prohlášení s tím, že státní veterinární správa potvrdila u uhynulé drůbeže nákazu virem H5N8, a prokázala tak výskyt ptačí chřipky.

„Státní protokol je v této věci nekompromisní, a tak jsme nuceni vybít veškerou drůbež bez ohledu na to, zda na jiných halách byl či nebyl potvrzen výskyt nákazy.“

Společnost, která byla v širokém okolí známá prodejem čerstvé drůbeže, se nehodlá vzdát. Po důkladné desinfekci hal a jakmile skončí nařízená karanténa, plánuje chov drůbeže obnovit.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz