Budova Domova mládeže Integrované střední školy Cheb patřila dříve řádu...

Budova Domova mládeže Integrované střední školy Cheb patřila dříve řádu křižovníků. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kvůli škole se o klášter soudit nebudeme, rozhodl řád křižovníků

  • 2
Řád křižovníků se už nebude soudit o budovy kláštera v chebské Křižovnické ulici. Důvodem je, že budovy využívá tamní škola. Katolický církevní řád nechce jejím žákům působit problémy.

Právní zástupce řádu Ronald Němec vzal zpět žalobu, kterou se křižovníci domáhali toho, aby musel Karlovarský kraj objekt v Křižovnické ulici vrátit státu. Ten by jej, pokud by soud dal křižovníkům za pravdu, následně vydal řádu jako součást církevních restitucí.

„Máme za to, že stavba přešla na Karlovarský kraj v rozporu se zákonem. Listinami je doloženo, že jde o historický objekt řádu, který mu byl odebrán komunisty po roce 1958,“ píše v dokumentu Ronald Němec.

Jenže poté, co řád zjistil, že nemovitost slouží škole, začal hledat cestu, jak spor ukončit. Obrátil na Karlovarský kraj, s nímž jednal o podmínkách smíru.

„Dohodli jsme se, že pokud Integrovaná střední škola Cheb prohlásí, že nemovitost potřebuje pro zachování svého chodu, stačí toto čestné slovo a řád, i jako karlovarský patriot, vezme žalobu zpět,“ vysvětluje Němec s tím, že církevní katolický řád se ve sporech snaží vždy vystupovat tak, aby upřednostnil zájmy slabých a potřebných. Navíc je podle něj zřejmé, že současný stav nezpůsobila škola, ale stát.

Dobrá zpráva pro školu

„Obdrželi jsme přípis, kde ředitel školy Tomáš Mašek konstatuje, že vrácení budovy do vlastnictví státu a následné vydání řádu by přineslo značné problémy dětem této školy. Církevní katolický řád proto už o nemovitost nebude usilovat,“ doplňuje Ronald Němec.

Ředitel Tomáš Mašek přivítal rozhodnutí křižovníků s úlevou. „Pro nás je to dobrá zpráva. Soud by se jistě táhl dlouhá léta a my bychom stále žili v nejistotě. Takto jsme získali záruku, že nám budova zůstane, budeme ji udržovat a nemusíme už hledat náhradní prostory,“ uvádí ředitel Mašek.

Podle jeho slov škola využívá bývalý klášter zejména pro volnočasové aktivity a v době závěrečných zkoušek. Bývalý klášter navíc škole slouží jako záložní prostor pro výuku.

Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou podal v celé republice už kolem šesti desítek žalob. Většina z nich se týká právě rozporování převodu státního majetku na obce nebo soukromníky. V řadě případů se už křižovníci s žalovanými dokázali dohodnout a ukončit pře smírnou cestou.

V Karlovarském kraji si podle právníka Ronalda Němce církevní řád kromě bývalých klášterních budov, kterých se nyní ve prospěch školy vzdal, nárokuje ještě přibližně dvě stovky hektarů lesů. Ty stát před časem vrátil městu Cheb jako historický majetek. Podle křižovníků to však bylo v rozporu se zákonem.

„Poté co Okresní soud v Chebu naši žalobu zamítl, odvolali jsme se ke Krajskému soudu v Plzni a uspěli. Cheb ještě zkusil podat dovolání k Nejvyššímu soudu, ten však rozhodl, že žaloba se u chebského soudu projednávat bude. Po dvou letech tak stojíme na úplném začátku,“ dodává Ronald Němec.