Další radary zatím město nainstalovat nemůže, i když by je na rizikových místech chtělo. Podle policie ale nejsou dost riziková a s umístěním měřičů nesouhlasí.

Další radary zatím město nainstalovat nemůže, i když by je na rizikových místech chtělo. Podle policie ale nejsou dost riziková a s umístěním měřičů nesouhlasí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nové radary v Sokolově za první měsíc nachytaly už 124 řidičů

  • 8
V sokolovských ulicích Závodu míru a Sokolovská, kde město jako první v kraji nechalo v polovině června namontovat radary, za první měsíc jejich ostrého provozu překročilo povolenou rychlost celkem 124 řidičů. Všechny radar vyfotil a všichni automaticky dostanou od radnice pokutu.

Strážníky počet přistižených „závodníků“ překvapil. Oba měřené úseky jsou totiž výrazně označeny cedulemi, ví se o nich a navíc radary jsou nastaveny benevolentněji tak, že zaměří auto, které jede rychlostí nejméně 59 kilometrů za hodinu. Tedy s tolerancí devět kilometrů.

Drtivou většinu - asi 90 procent přestupků - zaznamenal radar v Sokolovské ulici. A tady kupodivu nejčastěji ve směru od kina Alfa k sídlišti Michal, tedy do kopce. „Je tu navíc rozkopaná ulice, takže přistižení řidiči na to museli hned šlápnout. Asi mají hodně peněz. Nechápu to,“ diví se velitel sokolovských strážníků Petr Kubis.

Znovu všechny šoféry varoval a vyzval, aby si dávali pozor. Jde o prevenci a vedení města předem ujišťovalo veřejnost, že nechce na řidičích vydělávat, nýbrž je jen zpomalit. Radnice ještě žádné pokuty neudělila, oněch prvních 124 viníků dostane zprávu o přestupku a výzvu k zaplacení sankce později. Správní orgán na to má až roční lhůtu.

Další radary zatím město nainstalovat nemůže, i když by je na rizikových místech chtělo. Podle policie ale nejsou dost riziková a s umístěním měřičů nesouhlasí.

Kvůli sporu už se starosta Sokolova Zdeněk Berka objednal na návštěvu ke krajskému policejnímu řediteli.

Sokolov totiž počítal se šesti ulicemi, které by radary hlídaly. Velitel strážníků Kubis tvrdí, že navržená místa policie původně odkývala, když město před dvěma lety začalo uvažovat, že si radary od soukromé firmy pronajme.

„Nakonec je ale všechno jinak. Máme od policie dvě rozhodnutí, která se naprosto liší. Nerozumím tomu. Zastavili jsme se na dvou měřených úsecích. Přitom nás zakázka stála velké úsilí, ptali jsme se i občanů na jejich názor. Zbytečná práce,“ konstatoval Kubis.

Policie už dříve na dotaz MF DNES vysvětlila, že souhlas s radary dává jen tam, kde dochází k nehodám. Komplikuje se i snaha Sokolova půjčit další radary za úplatu i okolním obcím.

Nabídku odmítla Březová a Dolní Rychnov. Pro se naopak vyslovila Lomnice a jedná se ještě se Svatavou. „Museli bychom za dva měřiče zaplatit ročně 48 tisíc korun plus energie. To už je pro nás moc peněz,“ vysvětlila odmítnutí starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

Sokolov si od firmy Bezpečná ulice může pronajmou na čtyři roky až dvacet radarů. Drtivou většinu zisku z výběru pokut spolkne právě firma. Zbytek zůstane městu, které však podle propočtů neprodělá.