Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radní si rozebrali auta a dělí se o sekretářky. Novinku sami povolili

  • 0
Nové situaci se musí přizpůsobit karlovarský krajský úřad. Bývalí členové opozice, kteří do vedení kraje nastoupili po rozpadu vlády ČSSD a KSČM, dostali kanceláře, auta i sekretářky. Jejich předchůdci na to ale nárok neměli.

Takzvaných neuvolněných radních - tedy těch, kteří pobírají za své funkce spíše symbolickou několikatisícovou odměnu, je pět z devíti a podle původních pravidel by neměli mít nárok na kancelář, služební telefon, administrativní podporu ani vůz. Vedení kraje proto muselo upravit předpis, aby noví radní mohli fungovat.

„Auta, která tady nechali bývalí koaliční partneři ČSSD, stála, a je škoda jich nevyužít. Já jsem si o služební auto také řekl, protože to považuji za nějakou formu kompenzace k odměnám, které jako neuvolnění členové rady dostáváme,“ uvedl radní Petr Šindelář z ODS.

On a jeho kolegové, kteří služební auta používají, mají dvě možnosti. Buďto jejich cesty sleduje GPS, nebo si mohou klasicky vyplňovat knihu jízd.

„Pokud budete auto používat vyloženě pro služební účely, žádná negativa, ani daňová, pro vás nevyplývají. Pokud ho z části budete využívat pro soukromé účely, jako třeba já, má evidence smysl. Každý měsíc budu kraji odvádět nějakou částku nebo mi ji budou strhávat z odměny. Ještě nevím, jak to bude fakticky vypadat,“ řekl.

Jedna sekretářka dostává úkoly od dvou radních

Členové vedení kraje používají ke své práci dva typy vozů. Někteří jezdí v superbech, další, včetně hejtmana Martina Havla, v Mazdě 6. Kraj je získal ve veřejné soutěži a podle hejtmanova náměstka Miloslava Čermáka ani nemohou jen tak stát před krajským úřadem.

„Naše auta byla koupena na leasing s podmínkou, že musejí jezdit,“ řekl. Za volant služebního vozu se podle něj smí posadit třeba i manželka a smlouvě to neodporuje.

Neuvolnění radní mají na krajském úřadě pět vlastních kanceláří, přičemž dva z ODS a dva z Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí se dělí o jednu sekretářku. Náměstek Petr Zahradníček, který je jediným členem za TOP 09-STAN, se s nikým dělit nemusí - ostatně nemá ani s kým.

„Systém jedné sekretářky pro dva neuvolněné členy rady je, myslím, optimální. Máme společnou s Jiřím Červenkou a dokážeme ji plně vytížit pracovními povinnostmi,“ řekl Petr Šindelář.

Dvě asistentky by prý považoval za finanční luxus. Stejný systém vyhovuje také náměstkovi Daliboru Blažkovi a radnímu Josefu Horovi (Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí).

„Rozdělili jsme si dny v týdnu, kdy bychom chtěli na kraji být a paní sekretářku plnohodnotně vytížili přípravou materiálů a řadou dalších věcí, které je potřeba mít k dispozici. Myslím, že je to dobrý model,“ uvedl Josef Hora.

Podle hejtmana Martina Havla ne všichni členové vedení kraje touží používat služební auta i k soukromým účelům. „Někteří nepodepsali smlouvu, mají před úřadem postavené ještě soukromé auto, a když skončí služební cestu, tak si přesednou,“ uvedl.

Kromě toho krajský úřad zaměstnává také řidiče. Jeden jezdí hlavně s hejtmanem, ale v případě potřeby vozí i ostatní radní.