Zchátralé domy ve Wolkerově ulici jsou jedním z posledních míst v Chebu, kde...

Zchátralé domy ve Wolkerově ulici jsou jedním z posledních míst v Chebu, kde přebývají bezdomovci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poslední brloh bezdomovců chce chebská radnice co nejdříve zlikvidovat

  • 9
Z Chebu mizí neobydlené budovy, rejdiště bezdomovců a drogově závislých. Jejich poslední útočiště, domy ve Wolkerově ulici, chce radnice koupit a strhnout.

Ještě před několika lety nebylo pro lidi bez přístřeší vůbec těžké najít v Chebu azyl. Opuštěných budov bylo ve městě dost. Jenže situace se mění. K zemi radnice poslala bývalý pivovar u zimního stadionu, zmizel i rozsáhlý areál kláštera Milosrdných sester na chebském Spáleništi. Část Poohří od hráze k vyhlídce Egerwarte, kde se bezdomovci často zdržovali, nechala radnice v rámci příprav na krajinnou výstavu upravit a zkulturnit.

V současné době se bourá největší objekt kasáren na Zlatém vrchu a demolice má pokračovat. Posledním větším útočištěm přímo ve městě se pro tuláky stává pětice soukromých domů ve Wolkerově ulici. A je to vidět na první pohled. Ačkoli se majitel před časem pokusil nechat zazdít dveře a okna v přízemí, uvnitř je stále živo.

V ruinách je stále živo

V prázdných otvorech po oknech se objevilo provizorní bednění, jsou zde vyložené deky a části oblečení. Z oken se kouří, jak zde nezvaní nájemníci topí dřevem, které uvnitř najdou. Podle starosty Chebu Petra Navrátila tady může žít kolem dvacítky bezdomovců.

Nikdo však nedokáže odhadnout, kolik lidí zde bude hledat azyl, jakmile teploty v noci poklesnou pod únosnou mez. Město chtělo domy koupit a za přispění státní dotace zbourat. Radnice se však nedokáže s majitelem dohodnout na ceně.

„Měli jsme v plánu využít dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, které vypsalo výzvy na demolice problematických objektů. Ty by však musely být v našem vlastnictví,“ uvádí místostarosta Pavel Hojda s tím, že město majiteli za pět zchátralých domů nabídlo tři miliony korun.

Při podrobnějším prověřování však představitelé města zjistili, že na domech je zástava více než pět milionů korun ve prospěch Ministerstva financí a finančního úřadu.

„Stále máme zájem budovy koupit, ale buď se musí vyřešit zástava nebo by podle našeho názoru měl finanční úřad začít konat a dát ty nemovitosti do dražby. V tomto duchu chceme jednat i s Ministerstvem financí. Bude to asi problematické, protože ty domy už takovou hodnotu nemají a náklady na likvidaci budou záporné pro jakéhokoli investora. Město se však na to musí dívat i z pohledu přínosu pro okolí. Proto bychom do té dražby šli,“ připouští starosta Navrátil. Podle jeho slov by na místě domů mohl vzniknout třeba park.

Jednání se vedou, a domy chátrají

Problematický komplex pěti činžovních domů patří podnikateli Miroslavu Matuškovi. Ten nezastírá, že o záměru města ví a prodat radnici domy včetně pozemků se nezdráhá.

„Co se týče ceny, ta je vždy otázkou jednání. Každá ze stran má své představy, své hranice. Pokud nalezneme kompromisní řešení, bude jasná i cena. Tak daleko ale zatím nejsme,“ odpovídá na otázku, jaká je jeho představa o ceně a doplňuje, že ani zástavní právo není problém. „Všechny zástavy lze po splnění stanovených podmínek sejmout. Navíc si myslím, že nemovitosti opravit lze, dokonce mám i zájemce o koupi a opravu,“ tvrdí Matušek.

Zatím však domy nezadržitelně chátrají. Z obvodových zdí vypadávají kusy malty, nezvaní nájemníci veškeré železo odnášejí do sběren, dřevo, které najdou, spálí. Zchátralé objekty už teď představují pro okolí riziko.

Podnikatel, který v sousedství provozuje obchod, se bojí, že se mu na střechu zřítí komín ze zchátralého štítu v sousedství, lidé chodí raději po druhé straně komunikace, řidiči už u domů ani neparkují. Podle slov starosty město v současnosti nemá jak přinutit vlastníka, aby se o svůj majetek postaral. Alespoň do té doby, než se domy začnou skutečně rozpadat.