Františkovy Lázně. Ilustrační snímek.

Františkovy Lázně. Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Domy chátrají. Nechceme dopadnout jak Kyselka, zní z Františkových Lázní

  • 3
Město Františkovy Lázně a akciová společnost Lázně Františkovy Lázně se rozkmotřily. Prý kvůli tomu, že se lázeňská společnost špatně stará o pronajaté domy a navíc včas neplatí nájem. Její šéf se k problému zatím nevyjadřuje.

Zastupitelé se proto rozhodli, že dlouholetou smlouvu na pronájem městských budov, která měla trvat celkem tři desetiletí, vypoví už letos.

„Ačkoli to vypadá jako radikální krok a někteří to mohou považovat i za vykopanou válečnou sekeru, je to spíš snaha zabránit další devastaci majetku města. Nechceme dopadnout jako Kyselka,“ zdůvodňuje rozhodnutí zastupitelů františkolázeňský starosta Jan Kuchař, který by se podle svých slov nerad setkal po skončení mandátu a předávání majetku s výčitkami, že radnice o problému věděla, ale včas nezasáhla.

Další obavy plynou z kontrol a případných sankcí památkářů, protože se vesměs jedná o památkově chráněné objekty.

„V červnu loňského roku jsme si udělali inventuru městského majetku a zjistili jsme, že například Lázně 1, Luisiny lázně, jsou v katastrofálním stavu. Bez vědomí města byl objekt odpojen od inženýrských sítí. Vlhkost v nevytápěných interiérech udělala své. Voda vyvzlínala do dvou metrů. Do této výšky je i opadaná omítka. Vany jsou vybourané. Vše máme zdokumentované,“ ukazuje fotografie starosta.

Podle jeho slov je přitom podle smlouvy společnost povinna udržovat nemovitosti v obyvatelném stavu a zaručit, že budovy bude možné běžně užívat.

Dalším problémem je prázdný objekt bývalé polikliniky v sousedství Františkova pramene, jejíž část Lázně pronajaly údajně bez vědomí majitele pro prodejnu oplatek. I to je podle starosty v rozporu s nájemní smlouvou.

„Ta byla uzavřena v roce 1994. Za pronajaté budovy včetně známé Dvorany Glauberových pramenů a několik hektarů pozemků byla sjednána částka 4,5 milionu korun. Ta byla později kvůli investicím do majetku ponížena o téměř polovinu,“ vysvětluje starosta a dodává, že nájemce má navíc problémy s platební morálkou.

„Nájemné, které mělo být zaplacené v červnu, jsme dostali až v polovině října,“ uvádí další důvody, které město k výpovědi vedly. Poslední kapkou bylo zřejmě správní řízení, které v současnosti vede s městem ministerstvo životného prostředí a ministerstvo zdravotnictví, konkrétně Český inspektorát lázní a zřídel. Důvodem je manipulační plocha u Lázní 1, kterou společnost využívá jako parkoviště. Prostor však není zajištěný vůči případným únikům olejů a ropných látek.

„V podstatě 80 metrů od Luisina pramene tu stojí automobily na nezpevněné ploše. Když jsme na to společnost upozorňovali, bylo nám řečeno, že tady se parkuje odjakživa. Jenže pokuta hrozí městu. Pokud ji dostaneme, budeme ji po společnosti vymáhat,“ je rozhodnutý starosta.

Se žádostí o vyjádření se MF DNES obrátila i na generálního ředitele společnosti Lázně Františkovy Lázně Josefa Ciglanského. Jeho reakce byla stručná. „Velice se omlouvám, ale k tomuto tématu se nyní nebudeme vyjadřovat,“ napsal ředitel Ciglanský prostřednictvím mailu.

Radnice přitom nevylučuje, že je ochotná společnosti pronajmout majetek zpět. Ale jen ten, který bude skutečně potřebovat a o který se bude starat. O to, že by pro budovy v centru nenašla nájemce, strach nemá.

„Loni jsme pronajali na sezonu kolonádu za 1,5 milionu korun. To je více než polovina částky, kterou město inkasuje za veškerý městský majetek pronajatý společnosti Lázně Františkovy Lázně,“ doplňuje starosta Kuchař.