Mezi developerské plány patří také Central park, který chce na karlovarském dolním nádraží vybudovat společnost Lordship.

Mezi developerské plány patří také Central park, který chce na karlovarském dolním nádraží vybudovat společnost Lordship. | foto: Lordship

Soutěž poradí radním, jak v budoucnu naložit s centrem Karlových Varů

  • 2
Jak naložit s centrem Karlových Varů? Takový úkol zadali karlovarští radní zájemcům, kteří se přihlásí do anonymní soutěže o nejlepší urbanistické řešení obchodně správního území města. Radnice ji spustila minulou středu a hlásit se do ní mohou architekti, architektonické skupiny i developerské společnosti.

"Uzávěrka přihlášek je do konce dubna, poté návrhy vyhodnotí odborná porota. Kolektiv, jehož návrh se bude porotcům líbit nejvíce, dostane finanční odměnu a může s městem uzavřít smlouvu o zpracování územní studie," popsal primátorův náměstek Jaroslav Růžička.

Ten již dříve uvedl, že on a jeho kolegové pociťují určitý tlak developerů, kteří mají s územím velké plány, například s okolím dolního nádraží. Jedním z nich je společnost Lordship, které v této oblasti patří 70 procent pozemků. Na území chce postavit takzvaný Central park za osm miliard korun.

Nyní díky soutěži zřejmě přibudou další návrhy. "Hodnotit budeme nejen jejich komplexnost, ale také to, jak moc myslí na dopravní řešení oblasti," řekl náměstek.

V porotě, která bude návrhy vybírat, usedne šest nezávislých odborníků, další tři budou z karlovarské radnice. Měl by mezi nimi být primátor Petr Kulhánek, jeho první náměstek Petr Bursík i náměstek Růžička. Připraveni už jsou i náhradníci, pokud by některý člen poroty "vypadl".

Architekti, kteří se do soutěže přihlásí, budou studii zpracovávat pro zhruba 100hektarové území. Přibližně polovinu pozemků vlastní město, zbytek soukromí majitelé. V lokalitě stojí nejen dolní nádraží, ale také pivovar, Solivárna, plechová hala či stará vodárna.

"Se soukromníky, kteří mají v tomto území své pozemky, budeme ještě před zadáním územní studie jednat," řekl Jaroslav Růžička. Územní studie je totiž závazný dokument, který je podřízený územnímu plánu města. Nejlepší návrh radní odmění 250 tisíci, pro druhé místo vyčlenili 170 tisíc a pro třetí 100 tisíc korun. Na další pozoruhodné návrhy a řešení, která neobsadí ani jedno místo, vyčlenili radní celkem 170 tisíc korun.