Některé porodnice v Karlovarském kraji mají namále, rodí se v nich málo dětí.

Některé porodnice v Karlovarském kraji mají namále, rodí se v nich málo dětí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ředitelé brání menší porodnice v Karlovarském kraji, jimž hrozí rušení

  • 1
Na zrušení menších porodnic tlačí zdravotní pojišťovny, ale i Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků. Všechny čtyři porodnice v Karlovarském kraji jsou mezi ohroženými, ale jejich ředitelé je brání.

Jako o spodní hranici se mluví o počtu 500, 800 nebo i 1 000 porodů ročně. V Ostrově, Sokolově, Chebu ani v Karlových Varech se na spodní hranici letos zatím nedostali.

Nejméně dětí se vloni narodilo v Nemocnici v Sokolově - 601. Její šéf David Soukup, který zároveň spoluvlastní soukromou Nemocnici Ostrov, si je ale jistý zachováním obou porodnic.

Porody v kraji v roce 2010

Ostrov                    754
Sokolov                  601
Karlovy Vary          847
Cheb                      668

"Jsme připraveni je naopak rozvíjet. V obou se investovaly a investují nemalé peníze do zkvalitnění personálu a péče," uvedl David Soukup.

Podle něho by se při určování kritérií nemělo ani tak hledět na počet porodů, ale spíš na kvalitu a cenu služby.

"S tím se ne vždy bohužel setkáváme. Jak znám hospodaření zdravotní pojišťovny, určitě na tomto kroku neušetří, porodů neubude," řekl sokolovský ředitel.

Spodní hranicí by podle radního mělo 500 dětí ročně

Bavit se o počtech novorozenců je nesmyslné i podle ředitele Karlovarské krajské nemocnice (porodnice Karlovy Vary a Cheb) Luďka Nečesaného. Za důležitější považuje naopak provázanost porodnice s dětským oddělením a s dalšími specialisty, kteří jsou k dispozici.

"Myslím, že prostor pro redukci v kraji existuje. Ale Karlových Varů nebo Chebu se to nemůže týkat. Jde o velmi citlivé politické téma," uvedl Nečesaný. S kolegy na toto téma ještě nemluvil a nehodlá je přesvědčovat, aby svou porodnici zavřeli.

Krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva souhlasí, že porodnice s méně než 500 dětmi ročně zřejmě nebudou mít na existenci nárok. Výš by ale hranici neposouval.

"Byla by to snaha centralizovat péči do velkých nemocnic na úkor menších krajských. Zmizelo by rodinné prostředí, které maminky naopak vítají. Velký moloch není vždy zárukou té nejlepší péče. To si myslí jen chladní kalkulátoři," uvedl Larva.