Nemocnice v Chebu představila nové prostory, kde budou prozatím laboratoře.

Nemocnice v Chebu představila nové prostory, kde budou prozatím laboratoře. | foto: ČTK

Začíná velká přeměna chebské nemocnice za půl miliardy

  • 0
Chebská nemocnice se chystá na rozsáhlou rekonstrukci a dostavbu. Velké stěhování už začalo. Jako první přišly na řadu laboratoře, následovat je budou další provozy. Stavební práce zahájí v listopadu.

Své působiště změnily laboratoře biochemie a hematologie, které budou dočasně pracovat v hlavní budově. V další fázi se do Karlových Varů přestěhuje archiv a z pavilonu A, který čeká demolice, se administrativní pracovníci přemístí do nevyužívané budovy bývalé patologie. Dojde i na dočasné zrušení kuchyně a jídelny.

Přípravy na rekonstrukci chebské nemocnice za půl miliardy korun tak prakticky zahájily. V těchto dnech finišuje výběrové řízení na kompletní dokončení rekonstrukce Nemocnice v Chebu, které zahrnuje vedle výstavby zbrusu nového pavilonu také vznik několika desítek parkovacích míst pro pacienty a návštěvníky nemocničního areálu. První stavební práce by měly odstartovat už v listopadu.

„Po dokončení obnovy chebské nemocnice bude oddělení klinické biologie umístěno v novém pavilonu, který vyroste na místě budovy A,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

V novém traktu budou i operační sály

Součástí zbrusu nového traktu budou také čtyři moderní operační sály a centrální sterilizace. Dále se sem přestěhuje lůžková část dětského oddělení a gynekologie. S ní i porodnice a oddělení pro novorozence a další zázemí.

Stavba by měla trvat přibližně 2,5 roku. „To znamená, že nejpozději do půlky roku 2019 by mělo být hotovo,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Do objektu C, kde nyní sídlí porodnice, novorozenecké oddělení a onkologie, by se později mělo nastěhovat ředitelství nemocnice. Do budoucna v něm kraj počítá i s lůžky následné péče. Ty v tuto chvíli nemocnici citelně chybí.

Po dokončení rekonstrukce by pak měl být zbourán také objekt současného dětského oddělení. Podle analýz, které má kraj k dispozici, by totiž oprava této budovy nebyla ekonomická, navíc by pro ni nemocnice neměla uplatnění.

Vedle stěhování několika oddělení a administrativy nemocnici čeká i dočasná absence kuchyně a jídelny. Pro pacienty začne vařit nemocnice v Karlových Varech, která se bude muset vypořádat s tím, že na jídelníčku nemocnice v Chebu je v současnosti možné najít 36 druhů nejrůznějších diet. Pro personál se bude dovážet strava z kuchyně chebské integrované školy.

„V budově D plánujeme zřídit výdejnu s jídelnou pro zaměstnance nemocnice. Provizorium by mělo trvat přibližně dva roky, než bude hotová nová kuchyně,“ uvedl technický ředitel nemocnice Lukáš Holý. Ten zároveň odmítl, že by zaměstnanci dostali v souvislosti s uzavřením kuchyně výpověď.

„V současné době má kuchyně 16,5 zaměstnance, 13 jich využijeme v nemocnici při výdeji jídla, mytí nádobí a podobně, zbylí budou pomáhat v integrované škole s vařením jídla.“

Náklady na dostavbu chebské nemocnice jsou 440 milionů korun. Ve výběrovém řízení ale zřejmě cena klesne. Kraj částku uhradí z vlastních zdrojů. Dalších asi 100 milionů korun má stát vybavení nemocnice. Na to chtějí krajští úředníci získat peníze z dotací.

Co vyplynulo z předvolebních anket

Z předvolebních anket a rozhovorů v MF DNES, politici z kraje vítají investice do vybavení nemocnic, jedním dechem ale upozorňují, že zásadní otázkou je zajištění chybějícího personálu.

Jana Vildumetzová z ANO poznamenala, že chebská nemocnice si zaslouží nový kabát a pacienti důstojnější prostředí. „Nejenom lékaři, ale i zdravotní sestry a další zdravotničtí pracovníci si zaslouží za tvrdou práci lepší ohodnocení. Úspory je třeba hledat cestou společných nákupů a nákupů ve skupině a tyto peníze přidat do platů,“ uvedla.

Martin Havel z ČSSD připomněl, že kraj zavedl příspěvky pro studující praktické lékaře, stipendii podporuje vysokoškoláky z lékařských fakult. „Od příštího roku zvýšíme platy zdravotníků v krajských nemocnicích o 10%,“ sdělil.

Petr Kulhánek z KOA podporuje motivační programy v podobě balíčku: náborový příspěvek, nabídka ubytování a benefitů. „Dalším opatřením je výrazná podpora vysokoškolského vzdělávání v této oblasti přímo v regionu,“ míní.

Na nadstandardní podmínky a solidní zázemí vsází také Karel Jakobec z ODS. Podobně Patrik Pizinger z HNHRM uvádí: Nastavením vhodných benefitů lze zdravotníkům spravedlivě přilepšit.

Hana Zemanová z VOK přichází s dalším nápadem: „Kraj by měl po dohodě se starosty obcí a měst podpořit nové praxe praktických lékařů, gynekologů a dětských i zubních lékařů v odlehlejších částech regionu.“

„Prostor, kde by měl být kraj aktivní, vidím v umístění sester ze zdravotnických škol, kterých je kraj zřizovatelem. Nepokládám za správné hledat sestry na dalekém východě,“ poznamenává Jiří Kotek z Alternativy.