Rekonstrukce Löschnerova pavilonu v Kyselce na snímku z letošního července.

Rekonstrukce Löschnerova pavilonu v Kyselce na snímku z letošního července. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dělníci dokončují muzeum v Kyselce. Osud hasičské zbrojnice je nejistý

  • 0
Přestavba a rekonstrukce Löschnerova pavilonu v Kyselce finišuje. Ze stavby ve stylu alpské chaty, která v minulosti sloužila jako plnírna lahví, bude muzeum stáčení minerálních vod a značky Mattoni. Co bude dál s hojně diskutovanou hasičskou zbrojnicí, zatím není jisté.

„Löschnerův pavilon dokončí stavbaři do konce letošního roku. Kolaudaci objektu předpokládáme do konce ledna 2015,“ řekl mediální zástupce Karlovarských minerálních vod (KMV) Pavel Novák.

Rekonstrukce je podle něj zajímavá například proto, že jsou zrestaurovaná kovaná vrata původního výstupu lanovky.

Pavilon má netradiční zateplení zevnitř. Jako materiál posloužilo přírodní konopí kvůli zachování krásného dřevěného pláště v horním patře objektu.

Obnovy se dočkal i odvodňovací systém. V těchto dnech končí práce v okolí Löschnerova pavilonu. Karlovarské minerální vody upravily nákladem dvou milionů příjezdovou komunikaci, která je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků.

Celková investice do muzea je třicet milionů korun. Do revitalizace budov v Kyselce už KMV investovaly více než 50 milionů korun a dalšími více než 20 miliony korun podpořily obecně prospěšnou společnost Lázně Kyselka.

V chystané expozici muzea uvidí návštěvníci některé unikátní artefakty. Je to zejména originál sochy Heinricha Mattoniho, originál busty Dr. Löschnera, obrazy zachycující historickou Kyselku i osobnosti Kyselky a zrcadlo určené jako dar dětí Heinricha Mattoniho k jeho zlaté svatbě.

Expozici budou tvořit historické láhve a etikety či ručně psaná historie rodu Mattoni získaná generálním ředitelem společnosti Alessandrem Pasqualem na aukci v Německu.

Jasné ale není, co bude s objektem bývalé hasičské zbrojnice. O její záchranu usilují členové pražské Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví (ASORKD).

„O demolici bylo rozhodnuto po souhlasu oddělení památkové péče na karlovarském magistrátu. Povolení bourat nabylo právní moci letos 2. května. Jenže už 20. května kraj zrušil rozhodnutí karlovarských památkářů jako nezákonné a věc jim vrátil k novému projednání. Dodnes nereagovali,“ uvedl vice prezident památkové asociace Martin J. Kadrman.

Vše považuje za kocourkov, protože zbrojnice může být „legálně“ zbouraná na základě chybného rozhodnutí památkářů, jejichž stanovisko napadl stavební úřad.

Vedoucí památkového oddělení na magistrátu Antonín Haidlmaier tvrdí, že Martin J. Kadrman nemá úplně správné informace. „Vše jsme donedávna opět projednávali a zkoumali. Dospěli jsme k témuž závěru. A to je souhlas s odstraněním stavby, která je v havarijním stavu,“ konstatoval Antonín Haidlmaier. Jeho slova potvrdil i mediální zástupce KMV.

„Pro objekt je vydáno pravomocné povolení k odstranění stavby,“ sdělil Pavel Novák.

Na otázku, jaké má vedení společnosti se zbrojnicí do budoucna plány odpověděl, že se KMV momentálně tímto objektem nezabývají.