Umělecký štukatér Oldřich Prchal z Kadaně v současné době restauruje štuky na...

Umělecký štukatér Oldřich Prchal z Kadaně v současné době restauruje štuky na úrovni nejvyššího patra vily Vilemína v Kyselce. Objekt je součástí komplexu bývalých lázní. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Vilu Vilemína v Kyselce oživují umělecké štuky, vrátí se na ni kopule

  • 0
V Kyselce na Karlovarsku naplno pokračují práce na obnově objektů v areálu bývalých lázní. Hlavní pozornost se teď zaměřuje na vilu Vilemína, která je součástí uliční fronty domů na nábřeží řeky Ohře. Už letos by se na její věž měla vrátit replika původní kopule zřícené v roce 2007, nebo alespoň její krov.

Osazení kopule v současné době předchází statické zajištění a zpevnění obvodových zdí, jejichž část se v minulých letech také zcela zřítila.

Specialista na umělecko-řemeslné prvky Michal Konáš také provádí průzkum barevnosti fasády a jednotlivých ozdobných prvků. V zadní části věže už od střešní římsy až dolů kompletně obnovili vápenné a stírané štukové omítky.

„A protože teď čekáme, až tesaři připraví krov, tak souběžně pracujeme také na obnově zdobené štukové fasády průčelí věže,“ upřesnil Miroslav Perout, ředitel obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Restaurování štuků provádí Oldřich Prchal, umělecký štukatér z Kadaně.

Zchátralé lázně v Kyselce už několik let s dalšími spolupracovníky zachraňuje tým obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Na rekonstrukci vily Vilemína letos získali dotaci 900 tisíc korun z programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. Další peníze bere o.p.s. Lázně Kyselka z vlastních prostředků, které v objemu deseti milionů korun při svém založení získala od společnosti Karlovarské minerální vody.

Obnovovat se bude i věž Jindřichova dvora

Kromě Vilemíny v Kyselce připravují také obnovu věže Jindřichova dvora, na kterou obec před rokem vyhlásila veřejnou sbírku. Ukončena byla 23. května na Kyselských slavnostech, kde předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka Vladimír Lažanský přebral z rukou starosty Aleše Labíka šek na 228 993 korun. „Je to fantastická částka,“ neskrýval radost Miroslav Perout. Celkové náklady na opravu jsou odhadované na více než tři čtvrtě milionu korun.

V Kyselce mezitím v době konání sbírky provedli průzkum věže, základní zaměření a obnovili okna v prvním patře. V dohledné době začnou připravovat projektovou dokumentaci.

Na Jindřichův dvůr se zároveň zaměřili dva studenti stavební fakulty architektury ČVUT v Praze, kteří přes zimu jako svoji diplomovou práci připravili katalog umělecko-řemeslných prvků tohoto objektu se zaměřením právě na samotnou věž. „To je fantastická věc, díky tomu máme výborný podklad pro projektanty,“ ocenil práci studentů Miroslav Perout.

Doslova mravenčí práci v současné době řemeslníci odvádějí také na fasádě Švýcarského dvora, kde postupně pečlivě odstraňují asi osm vrstev nátěrů, které zakrývají původní omítku z konce 19. století. Cílem je její celkové odkrytí, aby následně mohli Švýcarskému dvoru vrátit původní vzhled. „Chodí lidé a ptají se - proč to prostě jenom nenatřete? My to ale chceme udělat řemeslně poctivě,“ vysvětlil Perout.

Každý den na obnově Kyselky pod průběžným dohledem památkářů pracuje v několika partách celkem čtrnáct lidí. Podle potřeby se navíc příležitostně zapojují také další externí odborníci. Podle Miroslava Perouta se všechny síly nikdy nesoustředí jen na jeden objekt, ale vždy se v celém rozlehlém areálu pracuje na více místech.