Vizualizace interiéru kaple Sv. Maura na vítězném návrhu. | foto: MCA atelier

V Bečově přestěhují vzácný relikviář sv. Maura do nově postavené kaple

  • 8
Vzácnou románskou památku, relikviář sv. Maura, čeká stěhování. Druhý nejcennější zlatnický exponát po českých korunovačních klenotech budou moci návštěvníci hradu a zámku v Bečově nad Teplou obdivovat v nově postavené kapli sv. Maura mezi hradem a Pluhovskými domy.

Stavba zbrusu nového objektu připomínajícího kapli by měla začít v druhé polovině příštího roku. Po přemístění relikviáře do nově vytvořených prostor se v prvním patře dolního zámku uvolní reprezentativní zámecké prostory.

"Zámecké piano nobile - vznešené patro - tedy přestane sloužit doprovodné expozici a opět se přemění v reprezentativní zámecké pokoje. Přesunem trezorové místnosti tak budeme moci mimo jiné obnovit modrou jídelnu či odstranit některé novodobé mříže z oken. Zámek tak získá větší expoziční prostory pro tradiční památkovou instalaci," plánuje kastelán Tomáš Wizovský.

Podobně si podle něj v chystaných adaptacích dosud nepřístupné části areálu polepší i relikviář, jehož význam umocní rozšířená doprovodná expozice v důstojnějším prostředí.

Změny v Bečově

  • V architektonické soutěži o návrh na obnovu hradu uspěli architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková ze společnosti MCA atelier. 
  • Navrhli přemístit relikviář do samostatných prostor v budoucí kapli sv. Maura. 
  • Přesunem trezorové místnosti s relikviářem se uvolní v prvním patře dolního zámku reprezentativní zámecké prostory. 
  • Dočká se v nich mimo jiné obnovy modrá jídelna. Relikviář s rozšířenou a důstojnější expozicí budou moci zájemci nově navštěvovat deset měsíců v roce.

Nový návštěvnický okruh relikviáře sv. Maura bude pojat muzejně - galerijním způsobem.

"Zájemci si jej tedy budou moci projít samostatně. Takto uzpůsobený návštěvnický okruh bychom rádi provozovali deset měsíců v roce, nejen od května do října," vysvětlil kastelán Wizovský.

S přestěhováním relikviáře, jehož restaurování za 12 milionů korun trvalo 11 let, počítá vítěz architektonické soutěže na obnovu hradu Bečov. Výsledky soutěže v uplynulých dnech vyhlásil Národní památkový ústav.

Vítězný návrh využívá volný prostor

Autoři většiny ze 16 soutěžních návrhů se zaměřili na umístění relikviáře v horní zámecké budově, v takzvaných Pluhovských domech.

Vítěz soutěže architekt Miroslav Cikán s kolegyní Pavlou Melkovou z pražské společnosti MCA atelier využili volný vertikální prostor mezi hradem a domy s původními restaurovanými povrchy vnějších zdí hradu.

"Relikviář tak získá důstojné místo odpovídající jeho kulturnímu významu tak, jako tomu bylo v minulosti," sdělil architekt Cikán.

Národní památkový ústav poprvé nešel cestou veřejné soutěže, kde rozhoduje nejnižší cena.

"Projektanta jsme vybrali v soutěži o návrh architektonického řešení. Nechtěli jsme totiž na základě nejnižší nabídnuté ceny kupovat zajíce v pytli," vysvětlila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Gorycková.

V moderní novostavbě pro relikviář nevidí žádný rušivý novotvar. Kaple podle ní zapadá do hradní kompozice. Výstavba kaple sv. Maura navazuje na projekt záchrany a využití dosud nepřístupné části hradního areálu. Zpřístupnění prostor je plánováno do roku 2015.

Stát investuje 94,5 milionu korun. Projekt konzervace a rezervace získal prestižní mezinárodní ocenění Europa Nostra 2010. To je mezi odborníky považováno za obdobu filmového Oscara.