Rok v mateřské škole. Povinnost, kterou rodiče v Karlovarském kraji ještě nevzali úplně za svou. Ilustrační snímek.

Rok v mateřské škole. Povinnost, kterou rodiče v Karlovarském kraji ještě nevzali úplně za svou. Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

V Karlovarském kraji nepřišly k zápisům desítky dětí, radnice je hledají

  • 4
Více než stovka dětí, kterým chybí rok k nástupu na základní školu, nepřišla v Karlovarském kraji k zápisům do mateřských škol. Je to přitom nová povinnost. Děti totiž budou muset docházet do mateřinky nebo se individuálně vzdělávat. Pokud by rodiče tuto povinnost ignorovali, čeká je pokuta pět tisíc korun.

Například v Karlových Varech přešli zápis bez povšimnutí rodiče přibližně 90 dětí, což je více než dvacet procent předškoláků, na které se povinnost vztahuje. Sokolovští evidují patnáct procent, Chebští pak pět procent takových dětí.

„Z celkově 444 dětí nemáme informace o zápisu v 80 případech,“ upřesnil mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Věří však, že hrozivé číslo se sníží a děti se podaří dohledat.

„Problém je, že mateřské školy v tomto směru ještě nemají takové zkušenosti jako základní školy, které si informace o žáčcích navzájem předávají. Může se tak stát, že rodiče se odstěhovali nebo dojíždějí za prací, a tak přihlásili dítě jinde. Rozeslali jsme proto školkám v našem správním obvodu informaci, aby se navzájem daly vědět, pokud by u nich přišlo k zápisu dítě z jiné spádové oblasti. Ale je to vlastně takový pilotní ročník, kdy se ty mouchy teprve vychytávají,“ řekl Jan Kopál.

Doplnil, že pokud se školce nepodaří zjistit o dítěti žádné informace, začne spolupracovat se sociálním odborem, který by měl děti dohledat a zjistit, zda je vše v pořádku.

Podobně postupují v Sokolově. „Ještě před zahájením zápisů jsme o nové povinnosti informovali na webu města, Facebooku a v časopise Patriot. Prostřednictvím neziskových organizací a terénních pracovníků jsme se pokusili oslovit co nejvíce lidí,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury sokolovské radnice Barbora Bardonová s tím, že v Sokolově bylo na seznamu přibližně osm desítek dětí.

„Aktivně jsme komunikovali se všemi školkami v oblasti obce s rozšířenou působností, požádali ministerstvo školství o stanovisko ke všem sporným bodům a rozeslali dopisy všem nedohledaným dětem. Postupnou selekcí jsme došli až k počtu 12 dětí, které jsou stále nenalezeny,“ konstatovala Bardonová.

Rodiče dětí, které se podařilo dohledat, nejčastěji o povinnosti nevěděli a dodatečně se zapíší, případně už navštěvují jinou školku v regionu či žijí a vzdělávají se v jiné zemi. „U dětí nezapsaných i k 1. září 2017 podáme podnět k přestupkovému řízení,“ doplnila Bardonová.

Podle chebského místostarosty Zdeňka Hrkala se z 260 dětí, kterých se v Chebu nová povinnost týká, nepodařilo dohledat 14 předškoláků. „Mohou to být rodiče, kteří se odstěhovali, přihlásili dítě ke vzdělávání jinam, ale tady to zatím nenahlásili,“ zamyslel se Hrkal.

Rodiče si při zapsání dětí do povinného roku ve školce mohou vybrat z několika variant. „Povinnost se stanoví na čtyři hodiny denně. V případě, že dítě bývá často nemocné nebo chce rodina trávit převážnou část roku třeba na chalupě či má jiné důvody, aby dítě nedocházelo do kolektivu vrstevníků, mohou rodiče zvolit formu individuálního vzdělávání,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

Povinná školka má pomoci především dětem z vyloučených lokalit, které do školky často vůbec nechodily a pak měly v první třídě vůči ostatním velký handicap.

Koordinátora programů sociální integrace Člověka v tísni Martina Kovalčíka však mrzí plošnost nařízení: „Daleko efektivnější by bylo vytipovat potřebné děti, a ty pak cíleně podpořit. Dalším problémem je, že jde pouze o poslední rok, což je pro děti, o nichž se bavíme, pozdě. Ideální by to bylo ve třech letech.“