Rodiče v Chebu podepisují petici proti návrhu chystaného zrušení jedné ze dvou

Rodiče v Chebu podepisují petici proti návrhu chystaného zrušení jedné ze dvou tříd prvního ročníku víceletého gymnázia v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rodiče se bouří proti chystané redukci prim na západočeských gymnáziích

  • 1
Úředníci Karlovarského kraje připravují návrh, který by od příštího školního roku zredukoval primy víceletých gymnázií. Po jedné třídě by ztratily i Cheb a Ostrov. Rodiče se proti tomu bouří, v Chebu sepsali petici, kterou podepsalo přes tisíc lidí.

V současné době do prim víceletých gymnázií přichází 12 procent žáků. Kraj chce dát na doporučení vlády a snížit jejich počet o dvě procenta.

"Deset procent je průměrné číslo na celý kraj. Na Chebsku jsou ale gymnázia tři. Pokud to rozpočítáme, v Aši je místo pro 16 procent dětí z pátých tříd, v Mariánských Lázních pro 13 procent a v Chebu jen pro šest. Proč mají chebské děti doplácet na průměry?" ptá se Mikuláš Gangur, jeden z rodičů a také vedoucí katedry ekonomie a kvantitativních metod ekonomické fakulty ZČU v Chebu.

"Pokud se budeme držet panem hejtmanem proklamovaných 10 procent, jedna prima pro chebské páťáky, kterých je tam teď 430, nestačí," vypočítává Gangur.

Stejně jako mnozí rodiče, kteří podepisují petici, vidí v plánech kraje likvidaci místního školství, včetně hrozby propouštění kvalifikovaných pedagogů.

"Žádáme, aby se zastavily kroky vedoucí k redukci malých gymnázií. Teď jde o budoucnost," varuje. Na základní školy podle něj nastoupily početné ročníky a těm pouze jedna prima stačit nebude.

Hejtman poukazuje na to, že dětí stále ubývá

O demografickou křivku se opírá také kraj, ovšem trochu jinak. Hejtman Josef Novotný poukazuje už dlouhou dobu na to, že dětí stále ubývá, stejně jako peněz z ministerstva.

"Oproti roku 2010 klesl počet žáků ve všech ročnících a formách vzdělávání středních škol v kraji o více než tisíc," říká Novotný.

Navíc je podle něj nutné přihlédnout k záměru vlády, která hranici pět až deset procent nastavila, aby se na víceletá gymnázia dostávaly jen ty nejtalentovanější děti. Ostatní se na ně mohou hlásit z devátých tříd.

"V kraji zůstává zachována dostatečná síť čtyřletých gymnázií. Toto odložení vstupu žáků základních škol do středního vzdělávání má pozitivní dopad v tom, že na základních školách zůstanou i kvalitní žáci," tvrdí hejtman.

Velká radost z krajských plánů nepanuje ani na ostrovském gymnáziu. "S návrhem nesouhlasíme a chceme o něm jednat," říká nový ředitel školy Jaroslav Šafránek, kterého nejvíc mrzí, že na snižování počtu nejvíc doplatí dvě ze čtyř tradičních gymnázií.

Stejně jako v Chebu je i v Ostrově poptávka po víceletém gymnáziu obrovská. "Navíc za pět či šest let přijdou do pátých tříd silné ročníky a kroky, které teď uděláme, mohou být nevratné," obává se ředitel.
 
Pokud krajští úředníci svůj návrh nepřehodnotí, až na Karlovy Vary budou zřejmě všechna gymnázia příští rok otevírat pouze jednu primu.