Zatopené doly u Nejdku

Zatopené doly u Nejdku | foto: Foto: archiv muzea v Nejdku

Romantické cesty na Karlovarsku vedou zanikající krajinou

  • 0
Těžbou poškozená krajina pomalu začíná ožívat. Desítky snímků fotografů Světlany Kuncové a Rudolfa Tyllera nabízejí pohled na jedinečný úkaz, který vytvořila příroda v oblasti bývalých dolů Medard a Libík u Sokolova.

Na romantickou výpravu za vodopády, barevnými bažinami, erozí rozbrázděnými vrchy i hlubokými roklemi se mohou až do poslední zářijové neděle vydat návštěvníci muzea v Nejdku.

Expozice fotografií Světlany Kuncové a Rudolfa Tyllera je zavede do neznámé krajiny v těsné blízkosti Sokolova. Do oblasti vyuhlených dolů Medard a Libík, která se postupně vzpamatovává z poškození způsobeného těžbou a dostává novou podobu.

"Do okolí oněch bývalých lomů jsem si chodila odpočinout a vyčistit hlavu, protože, ač blízko městu, je tam nádherný klid," vypráví Světlana Kuncová. "Krajina se mi moc líbila, a tak jsem jednoho dne vzala foťák a jen tak pro radost začala onu zvláštně krásnou postindustriální krajinu fotografovat," dodává.

Ilustrační fotoZprava autoři výstavy Světlana Kuncová a Rudolf Tyller s průvodkyní Muzea Nejdek Martou Dvořáčkovou.

Zprava autoři výstavy Světlana Kuncová a Rudolf Tyller s průvodkyní Muzea Nejdek Martou Dvořáčkovou.

Stejné nadšení pro krajinu postupně se měnící v budoucí jezero Medard sdílí i druhý z autorů Rudolf Tyller. "Během našich toulek jsme nacházeli zajímavá místa, kde si příroda sama dokázala poradit se zásahem těžké techniky a vytvořit nezvyklé obrazce. Prostě pro fotografa amatéra potěšení," popisuje Tyller.

Pořízené snímky by se podle Světlany Kuncové nikdy nedostaly na veřejnost nebýt jejích kolegů v práci. "Pořád do mě rýpali, že takové fotky nemůžou zůstat ležet někde v šuplíku, až se jim povedlo mě vyhecovat," směje se fotografka.

"Byla škoda, kdyby veřejnost nemohla zhlédnout momenty, které se již nebudou opakovat díky neúprosně stoupající hladině lemující budoucí břehové linie," doplňuje Tyller.