Věz na Klínovci byla tak zchátralá, že ji museli stavbaři rozebrat a...

Věz na Klínovci byla tak zchátralá, že ji museli stavbaři rozebrat a nepoužitelné části nahradit novými. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kámen po kameni. Dělníci obnovují rozhlednu na Klínovci jako stavebnici

  • 1
Kámen po kameni rozebrali loni stavbaři památkově chráněnou rozhlednu na Klínovci. Nyní ji stejným způsobem zase skládají. Památku nechala za 11 milionů korun opravit božídarská radnice, která na rekonstrukci získala pětadevadesátiprocentní dotaci z evropského přeshraničního fondu.

Rozhledna byla v tak špatném stavu, že místo ní vyroste částečná replika.

"Nyní betonujeme desky ochozu. Dál musíme rozhlednu zastřešit a pak se pustíme do vnitřních úprav," uvedl Dušan Perník, který se na božídarské radnici stará o investice.

Z původní rozhledny se zpět na své místo vrátí jen některé části. Například schodišťové stupně, dláždění ochozu nebo sloupoví.

Rozhledna bude hotova 15. října a lidé z radnice si chtějí hned o den později zajistit termín k návštěvě stavebního úřadu kvůli brzké kolaudaci. Důvod je jediný - slavnostní otevření.

"Rozhlednu bychom rádi otevřeli 28. října, tedy na státní svátek. Pak už bude lidem přístupná. Vybírat se bude vstupné, jehož výši teprve určí zastupitelé," popsal Dušan Perník. Současně s rozhlednou opravuje radnice také stezku pro pěší, která vede k vrcholu Klínovce. Ta by měla být dokončena za tři týdny.

Rozhlednu opravují jako japonský klášter

Metoda, kterou nechala božídarská radnice nejvýše položenou krušnohorskou rozhlednu opravit, není z památkového hlediska zcela běžná.

Vedení města se chtělo do její rekonstrukce vrhnout před několika lety, jenže se ukázalo, že je památka oproti původním předpokladům v mnohem horším stavu a běžná oprava stačit nebude. Proto ji stavbaři pečlivě rozebrali a nepoužitelné části nahradili novými.

"Tato rekonstrukce je ojedinělá už svým principem, tedy nakládáním s původní hmotou rozhledny. Takový způsob se běžně používá třeba v případě oprav japonských dřevěných klášterů, pro které jsou typické tradiční materiály," uvedl ředitel loketských památkářů Tomáš Karel.

Klínovecká památka je podle něj vzhledem k místu velmi namáhaná, což zkracuje její životnost.

"Aby mohla dál fungovat, vyžadovalo to poněkud radikálnější zásah, na který není naše památková péče tolik zvyklá," popsal ředitel.

Podle něj zřejmě neexistuje v Karlovarském kraji podobná památka, kterou by stavbaři podobným způsobem zachránili.

Stejný osud, jaký potkal rozhlednu, však nejspíš nečeká hotel na Klínovci. Budova, na které se podepsaly i neustálé dostavby či jiné stavební úpravy, by potřebovala podle Tomáše Karla také rozumný zásah. Což samozřejmě neznamená, srovnat jej celý se zemí.

"Zřejmě nejlepší by bylo, uvést hotel do stavu, v jakém byl před rokem 1950," řekl památkář.