Jacek Pribáň s Jarmilou Kratochvílovou na Velké ceně Chebu.

Jacek Pribáň s Jarmilou Kratochvílovou na Velké ceně Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do šesti let přivedu Bolta, věří šéf chebského atletického klubu

  • 4
To jméno zná v republice snad každý, kdo alespoň trochu přičichl k atletice. Prezident chebského atletického klubu a místopředseda Českého atletického svazu Jacek Přibáň má za sebou bohatou trenérskou minulost. A je známý tím, že dokáže zařídit nemožné.

Mluví hodně nahlas a servítky si nebere. Ví přesně, co chce. Co se týče atletiky, dokáže zařídit téměř vše. Už skoro čtyři desetiletí pořádá atletickou Velkou cenu města Chebu.

V minulosti se mu podařilo na západ Čech přivézt taková esa, jako například Romana Šebrleho, Tomáše Dvořáka nebo Lídu Formanovou. Ale také třeba Kima Collinse, který proslul aférou, kdy kvůli večeru strávenému se svou manželkou přišel o účast na mistrovství světa.

Letošní Velká cena města Chebu v atletice na „Zlaté dráze“ v Poohří se uskuteční v úterý 2. srpna od 18 hodin.

Jak to bude letos? Přijedou Maslák s Hejnovou?
Přijedou. Jejich účast považuji za svůj velký manažerský úspěch, protože nestartovali třeba na mistrovství České republiky v Táboře! Zuzana nebyla ani na mistrovství Evropy. Oba absolvovali soustředění a těsně před olympijskými hrami potřebují závod, na kterém by si vyzkoušeli formu.

Objeví se i další čeští špičkoví atleti?
O start v Chebu je mimořádný zájem. Opět budeme muset odmítat některé z borců, kteří nebudou mít výkonnost, která je na Velkou cenu potřeba. Zajímavostí bude třeba souboj našich nejlepších běžců na 400 metrů, kteří se jen těsně nekvalifikovali ve štafetě 4 x 400 metrů na olympiádu, ale na mistrovství Evropy skončili čtvrtí. Jejich souboj na 300 metrů – Patrik Šorm, Jan Tesař, Michal Jesenský s Pavlem Maslákem může skončit překonáním rekordu Josefa Robertsona z Jamajky (33.01, pozn red.).

Co zahraniční hvězdy?
Účast slíbil loňský vítěz 60 metrů Nigerijec Peter Emelieze, máme zájem o start amerického sprintera Joe Morrise, jednáme s jedním z kanadských sprinterů. Rádi bychom měli na startu v běhu na 1000 metrů některého z keňských běžců. Přijedou nejlepší sprinteři ze Slovenska, Jan Volko a Iveta Putalová.

A hvězdný Kim Collins?
Ten se udobřil se svojí domácí federací a ve svých čtyřiceti letech bude reprezentovat svoji zem na olympijských hrách. Možná kdybychom mu zaplatili letenku do Prahy a pak do Ria, že by se nechal umluvit. Ale to by pro nás bylo příliš finančně náročné, na to nemáme. Tak snad se do Chebu podívá někdy příště.

Divákům se představí i chebská atletická esa...
Start na tomto závodě je pro ně velkou motivací. Diváci uvidí například druhého juniorského sprintera v českých tabulkách Davida Richtera na 100 metrů a pátého na 200 metrů. Poběží rovněž sprinterky, které obsadily čtvrté místo na mistrovství republiky ve štafetě na 4 x 100 metrů – Aneta Tiralová, Markéta Petrikovičová, Šárka Sabadinová a Kateřina Jarošová.

Velká cena se koná už po šestatřicáté. Atleti mají k dispozici nový sportovně – rekreační areál v Poohří...
Viděl jsem už spoustu stadionů a běžeckých drah, ale otevřeně říkám, že to, co se povedlo postavit v Chebu, nemá v republice obdoby. Zdejší stánek je prostě fantastický. Ačkoliv jsem se toho zpočátku bál - kvůli vysoké vrstvě tartanu - ukázalo se, že dráha je rychlá, navíc v Poohří téměř nefouká. Nedovolená podpora větru tu takřka nehrozí. Zatím se to ještě nestalo.

Vy se prý kvůli názvu dráhy dokážete i rozčilit?
Málokdo v republice si už troufne o zdejší dráze říct, že je žlutá. Snad jen, když mě chce naštvat, rozpálit doběla. A otázky amatérů, jestli je opravdu zlatá, tak ty podporuju.

V novém areálu se ale soutěží teprve posledních pár let. Vzpomenete si, jak to všechno začalo?
Úplně první ročník Velké ceny se konal 26. července 1981. Vymyslel ho Ludva Daněk, můj svědek na svatbě, olympijský vítěz. Prý: „Panáčku, všude mají velkou cenu, jen v Chebu ne.“ Tak panáček to zorganizoval a bylo. Běhalo se tehdy v Poohří na škváře, až do 15. ročníku. Od roku 1995 se Velká cena města Chebu konala v nedalekém německém Mitterteichu. Měli tu super zázemí, zadarmo nám půjčili hřiště i elektrické měření. Byli jsme tam 12 let. Když tamní dráha začala odcházet, nabídli nám, že můžeme soutěžit ve Wiesau, kde jsme zůstali dalších pět ročníků. Na třiatřicátý ročník se závod vrátil domů, do Chebu, na zbrusu novou zlatou dráhu.

Velká cena města Chebu se koná 2. srpna v úterý. To je poměrně neobvyklý termín...
Letošní ročník je velmi specifický. V atletice nedávno proběhlo mistrovství Evropy v Amsterodamu a už 5. srpna začínají v Riu olympijské hry. Odlet letadla je naplánován na 4. srpna. V takovém presu se termín hledá fakt velmi těžko. A jsem ješitnej chlap a docela se nafukuju, že jsem za takových podmínek dokázal do Chebu toho Masláka s Hejnovou dostat.

Zkuste předpovědět, jak by naši atleti mohli v Riu dopadnout...
Myslím, že velkým úspěchem Masláka bude, když půjde do finále. Protože všichni víte, že ti Američani tam jsou asi třikrát větší než on, do toho ta Afrika a ještě Asie. Uvidíme. A Zuzana? Ta ještě bude zajímavá. Nevím, možná tu olympiádu vyhraje, ale na 400 metrů překážek bych ji tipnul minimálně na medaili.

Závod v Chebu je ale neobvyklý ještě v jednom detailu. Je pro diváky zdarma...
To bych chtěl zdůraznit. Dva a půl až tři tisíce diváků, možná víc, nemám na to odhad, mají špičkové atlety takřka na dosah ruky. Jediné, co děláme, že vyznačíme na tribuně VIP zónu, aby sponzoři, kteří nám dávají peníze, viděli přece jen o trošku líp než ti ostatní. Myslím, že si to zaslouží.

Jaké máte plány do budoucna?
Jeden sen bych měl. Do pěti šesti let sem dostanu Usaina Bolta. A říkám to otevřeně, protože co si já jednou vezmu do palice, to taky udělám. Sice už možná nebude závodit, ale tady se určitě proběhne. Zlatý atlet prostě patří na zlatou dráhu.