Režisér Dalibor Stach při natáčení videoklipu skupiny Pestalozzi Kolotoč na...

Režisér Dalibor Stach při natáčení videoklipu skupiny Pestalozzi Kolotoč na louce u Podlesí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ostrovský rodák Stach sehnal do filmu hvězdu Mumie i Zoufalých manželek

  • 0
Sehnat do svého snímku hereckou hvězdu ze zámoří je snem mnoha českých tvůrců. Rodákovi z Ostrova, Daliboru Stachovi, se to ale díky českoamerické produkci snímku Za oponou noci podařilo.

Ve filmu, pod nímž je rodák z Ostrova podepsaný jako autor předlohy, scénáře i jako režisér, totiž jednu z rolí ztvární Brendan Fraser, který v minulosti zazářil například v divácky oblíbené trilogii Mumie, Mumie se vrací a Mumie – hrob dračího císaře.

Spolu s ním si ve snímku zahraje také herečka Marcia Cross, představitelka Bree ze seriálu Zoufalé manželky. Tuto informaci přinesl server deadline.com. A Dalibor Stach ji potvrdil.

Existuje recept na to, jak přilákat podobné hvězdy?
V tomto případě to bylo o příběhu. Ten můj se jim zalíbil. Je totiž naprosto unikátní.

Čím je film tak jedinečný, že zaujal i zámořské herce?
Film pojednává o vztahu ženy a dvou mužů. Příběh je mnohovrstevný a odehrává se v různých časových rovinách. Scénář k němu vznikl podle mých knih Za oponou noci a Krušnohorské proroctví. Vychází přitom ze skutečné události prožitku klinické smrti.

V jaké fázi tento snímek je a kdy ho lidé uvidí?
Je dotočený, v postprodukci. Na podzim by měl jít do kin.

Natáčel jste v česko-americké produkci. Bude tedy premiéra snímku nejdřív v Americe, pak teprve v Evropě? Nebo souběžně na obou kontinentech?
To si musí dohodnout producenti, jakou strategii zvolí. Nejspíš budou chtít Ameriku. Ale otázka je, zda se globální premiéra neudělá u nás. To jsou ovšem marketingové věci, které jdou mimo mě. Já se teď zabývám produkcí vlastních filmových projektů.

Za oponou noci není jediným snímkem, který jste letos točil. O jaký šlo?
V době, kdy se řešil film Za oponou noci, se mi právě ve vlastní produkci podařilo dotočit dokument Vše o životě po životě. Jsou to příběhy dvaceti lidí, kteří prodělali klinickou smrt a byli ochotni mluvit o svém zážitku na kameru. Zajímavé na snímku je hlavně to, jak jim prožitek smrti změnil život a pohled na něj. Není to ani tak o světle na konci tunelu, jako spíš o tom, s čím se museli vyrovnat. Premiéra by měla být na sklonku září letošního roku v pražské Lucerně.

Máte rozpracovaného ještě něco dalšího?
Dělám teď naplno film E:RA, osobně tomu říkám energie dělená Sluncem. Koproducentem tohoto celovečerního filmu je tentokrát britská strana. Je to tajemný snímek s prvky sci-fi o astronomovi, který se zabývá fenoménem kruhů v obilí. Točit budeme v Česku, Anglii a Skotsku. Věřím tomu, že to bude pro diváka velmi zajímavé téma.

Dalibor Stach

  • Narodil se v roce 1971 v Ostrově.
  • První kameru si koupil v roce 1992, natáčel jen sám pro sebe.
  • První skutečný film, Návrat cínové hole, natočil v roce 2006 na radu Miloše Formana.
  • Vedle filmování se od roku 1993 věnuje i psaní knih. Napsal například knihy Brána, Oáza v poušti či Telesfor. Podle jeho děl Za oponou noci a Krušnohorské proroctví vznikl film Za oponou noci.
  • Natočil také mimo jiné i videoklip skupiny Pestalozzi k písničce Kolotoč.
  • Nejnovější snímky E:RA a Dobročas vznikají podle scénářů, které už knižní předlohu nemají.

Najdeme i v titulcích tohoto snímku nějaké známé jméno?
Z českých herců určitě. A samozřejmě, i když je to nízkorozpočtový projekt, usilujeme o nějakého anglického herce. Byť jen do malé role. Především dávám šanci neokoukaným a začínajícím hercům.

Naznačil jste, že se v E:RA objeví české hvězdy. Můžete prozradit jména?
Zatím je nemám úplně všechny potvrzené, tak ne.

Své dřívější filmy jste točil takříkajíc na vlastní triko, najednou jste se dostal do zahraničních produkcí. Jak velký je to rozdíl?
Je to vše o lidech, takže těžké je to v okamžiku, kdy do práce začnou mluvit nebo o ní rozhodovat lidé, kteří jí nerozumí. Jinak je to o profesionalitě spolupracujících lidí. Navíc Američané byli docela překvapeni, co stihnu za jeden den natočit. Měli jsme tam například scénu s letadlem. V Hollywoodu by to se 150 lidmi točili dva dny, já to zvládl za dvě hodiny s dvacítkou lidí. Práci si umím zorganizovat, a tím pádem i zlevnit.

V šuplíku máte ještě jednu pohádku. Dojde na ni?
Ano, Dobročase. Je naplánovaná už hodně dlouho. Připravuji ji s jinou americkou produkcí. A objeví se v ní známí čeští i američtí herci. Podařilo se nám dostat se ještě o level výš. Zatím si jejich jména nechám jako překvapení.