Architekt Vojtěch Franta kandidoval za Českou pirátskou stranu, která v...

Architekt Vojtěch Franta kandidoval za Českou pirátskou stranu, která v Mariánských Lázních vyhrála komunální volby. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Připojit se k Plzeňskému kraji není špatný nápad, říká pirát Franta

  • 5
Netradiční, nové, nezvyklé, či dokonce revoluční. Tak by bylo možné charakterizovat názory Vojtěcha Franty, který se stal v Mariánských Lázních prvním pirátským starostou v Česku. Do politiky vstupuje se srdcem na dlani. Odmítá například rozdělovat politiky na opoziční a koaliční.

Vojtěch Franta tvrdí, že každému regionálnímu politikovi by mělo jít o rozvoj Mariánských Lázní a blaho lidí, kteří tu žijí. A přestože je mu teprve devětadvacet let, anebo právě proto, chce lázeňské město vést jinak, než je v okolí obvyklé. Inspiraci hledá v tuzemsku i v zahraničí.

„Jak bych sám sebe charakterizoval? Nejsem ženatý, nemám dluhy, nemám hypotéku a hraju na bicí. Před dvěma lety jsem s přáteli založil spolek Švihák, který se snaží o změnu,“ říká Vojtěch Franta.

Vojtěch Franta

Nový starosta Mariánských Lázní, historicky první za českou pirátskou stranu v Česku.

Je mu 29 let, povoláním je architekt, absolvoval ČVUT v Praze.

Je předsedou lázeňského spolku Švihák, který se snaží o změnu v lázeňském městě.

O změnu? To vysvětlete.
Chceme povznést a zpestřit místní kulturu. Třeba tím, že se nám podaří do Mariánských Lázní dostat umělce, celebrity a osobnosti. Ale v podstatě jde o to, vymyslet jakékoli aktivity a zrealizovat je. Happening nebo čištění lesa.

Vy jste ale kulturu na vysoké škole nestudoval.
Absolvoval jsem architekturu na ČVUT. Rok jsem prožil v Lisabonu na stáži. Teď jsem, jak se říká, na volné noze.

V devětadvaceti letech jste se stal historicky prvním pirátským starostou. Nemáte z toho obavy?
Těším se. To, co mě v poslední době potkalo, mi ukázalo směr, kterým se mám ubírat. Dosud jsem pracoval napůl v Plzni, napůl jsem dělal kulturu pro Mariánky. Teď mám možnost soustředit se jenom na práci pro moje město. A jako bonus můžu dokonce i tak trochu ovlivnit to, co se tu bude dít.

Co uděláte v roli starosty jako první?
Myslím, že pozitivní motivace dělá zázraky. Rád bych všechny zaměstnance radnice obešel a zeptal se jich na jejich názor. Co změnit, co udělat lépe a proč. Otevřenost, tu bych chtěl zachovat i v budoucnu. Aby za mnou mohl bez obav kdokoli přijít. Také bych chtěl, aby úředníci začali víc využívat moderní technologie, které vedou k vyšší efektivitě práce. Rád bych také srozumitelnou formou zveřejňoval výstupy z rady, z jednání zastupitelů i další podstatné informace. Plánuju zde vytvořit otevřený a lidem přátelský úřad.

Co bude následovat?
Podíváme se na všechny smlouvy, které město uzavřelo. Pokud najdeme nesrovnalosti, podrobíme je důkladné kontrole. Ústředí naší strany slíbilo, že nám dá k dispozici právního poradce. Městu totiž vlastní právník chybí. Úřad dokonce nemá ani kontrolní odbor.

Jak si představujete spolupráci zastupitelů? Koaliční smlouvu jste nepodepsali.
Všem lidem, kteří byli řádně zvoleni, by mělo jít o prosperitu města a jeho obyvatel. K tomu jsme dostali důvěru voličů. Proto si myslím, že rozdělování na opozici a koalici je zbytečné. A podepisování nějakých smluv o spolupráci vidím jako formalitu. Věřím, že společnou řeč najdeme.

Nebojíte se, že vás politicky zkušenější partneři „převálcují“?
Máme jedinou možnost. Neustoupit ze svých zásad. Dát jasně najevo, že tady v Mariánských Lázních to budeme dělat jinak, transparentně. Místa v dozorčích radách neobsazovat politiky, ale odborníky.

Jedním z bodů vašeho programu je zajistit městu rozkvět. Jak to chcete dokázat?
Mariánské Lázně mají ohromný potenciál. Léčivé prameny, spousta sportovišť, blízkost hranice. To musíme využít. Potřebujeme dobrý marketing a reklamu, aby o nás všude věděli. Potřebujeme přesvědčit mladé lidi, aby po studiích nezůstávali ve velkých centrech, ale vraceli se domů. K tomu jim ale musíme nabídnout odpovídající zázemí, kulturu, školky, podnikatelské líhně, služby, zdravotnictví.

Když už jsme u toho, jak chcete zajistit například lékařskou pohotovost?
To je pro Mariánské Lázně alfa a omega. Musí tu být čtyřiadvacetihodinová lékařská péče. O tom není sporu. Zda pohotovost zaplatí kraj nebo město, bude předmětem jednání, která nás teprve čekají. Bez této služby má město problém. A mají ho i hotely, protože jim to snižuje mezinárodní hodnocení. Už jsme se o tom bavili, a tak trochu s nadsázkou někteří naši členové navrhli, abychom se v případě, že nebudeme při jednání v Karlových Varech úspěšní, připojili k Plzeňskému kraji. Když o tom teď přemýšlím, nezdá se, že by to byl tak špatný nápad.

Kde na to všechno chcete vzít peníze?
Spoustu přípravných projektů bychom mohli zadávat třeba studentům vysokých škol. Tím se dost uspoří. Ale nejde jen o peníze. Rádi bychom motivovali soukromé subjekty třeba daňovým zvýhodněním. Cesty jsou, jen je najít.

Mariánské Lázně ale stojí na lázeňství.
A to se musí ve městě dál rozvíjet. To je naše deviza. Plánujeme organizovat veletrhy a poptávat klientelu z celého světa. Do lázní ale nemusí jezdit jen dříve narození. Například v Novém Městě pod Smrkem se přeorientovali na mladou klientelu a daří se jim. Tak proč to nezkusit? Také bychom chtěli, aby zde vzniklo pracoviště Ústavu lázeňské medicíny. Už v tomto ohledu vedeme jednání.

Co dalšího ještě chystáte?
Chceme sestavit plán rozvoje města. Ale kvalitní a propracovaný. Aby sloužil na dlouhá léta. Inspirovat se budeme v zahraničí i v českých městech, kde se nebáli a do změn se pustili. Třeba v německém Freiburgu, v českých Vodňanech či v Brně. Z různých koutů světa dostávám ohlasy lidí, kteří nám drží palce a nabízejí pomoc. Jednáme s architektem Adamem Gebrianem, Michalem Kuzemenským, ozval se nám americký odborník na inovace Mark Juszczak. Ten je držitelem doktorátu z Kolumbijské univerzity a v současnosti radí vládám v Polsku a v Kuvajtu. Chystají se k nám lidé z Austrálie. Myslím, že v kombinaci s důvěrou, kterou nám místní obyvatelé dali, máme celkem slušnou šanci udělat z Mariánských Lázní místo, které bude známé po celém světě a kam budou lidé z celého světa jezdit. Na pár dnů nebo třeba na dovolenou.