Marie Kordovská, vnučka autorky projektu hotelu Thermal Věry Machoninové.

Marie Kordovská, vnučka autorky projektu hotelu Thermal Věry Machoninové. | foto: Petr Toman, MF DNES

Hotel Thermal není betonové monstrum, říká vnučka jeho architektky

  • 17
Hotel Thermal není socialistické betonové monstrum, ale kvalitní architektura, která v sobě nese myšlenky šedesátých let. Tvrdí to vnučka slavné architektky hotelu Marie Kordovská. Usiluje o to, aby byla budova opravena citlivě a v podobném duchu, jako byla postavena.

Do lázeňského města se přijela Marie Kordovská před koncertem podívat na stav hotelu. „Chtěla jsem především vidět, jak to tam vypadá,“ říká.

Jaké jsou vaše dojmy z návštěvy hotelu?
Jsem šťastná, že se něco začíná dít a nahlas se mluví o tolik potřebné rekonstrukci. Strašně dlouho se tam na nic nesáhlo, ale to není chyba současného vedení. Vše je dlouhodobě zanedbané.

Hotel Thermal

  • Stavba trvala devět let, otevřen byl při zahájení lázeňské sezony v roce 1977.
  • Jeho neoblíbenost mezi Karlovaráky přikládají někteří tomu, že se kvůli jeho výstavbě muselo zbourat několik secesních domů z 19. století.
  • Hotel je dílem architektů Věry a Vladimíra Machoninových.
  • Velký sál pojme na 1148 diváků, a tím patří mezi největší v celé republice.
  • Celková kapacita přesahuje 2000 konferenčních míst.

Jak moc je podle vás důležitá rekonstrukce?
Je to akutní, na tom se shodnou všichni. Moc důležité ale je, aby opravám přihlížel autor nebo dědicové autorských práv, aby byly změny kvalitní a vkusné. Myslím si, že je v současné době vše na dobré cestě.

Co na celou situaci říká vaše babička Věra Machoninová?
Zdá se mi, že rezignovala. Strávila svou prací celý život. Když v roce 1964 vyhrála soutěž na stavbu, bylo vše nadějné, svobodné - byla to ta „zlatá šedesátá léta“. A právě to všechno vložila do svého návrhu hotelu Thermal.

Kde čerpala inspiraci?
S dědou (spoluautorem návrhu pozn. redakce) procestovali nejmodernější kina ve Velké Británii a Francii, a ty nejlepší nápady přidali do projektu.

Po 21. srpnu 1968 to už ale asi bylo jiné, že?
Babička odmítla vstoupit do strany, odmítla podepsat souhlas se vstupem Varšavských vojsk. Proto nebyla přijata do nové komory architektů a nemohla pracovat. V 70. letech tak už jen dohlížela na to, aby se dodělal její plán z 60. let. Věnovala tomu veškerý svůj volný čas.

Revoluce už ale musela přinést změnu?
V tu dobu začaly rekonstrukce. Zpočátku se na změnách podílela, ale pak se vše začalo hroutit pod rukama. Bojovala o svá autorská práva, takže místo svobody přišly opět spory. Nyní je jí skoro devadesát let a už nemá sílu se hádat.

Přednáška

Uskuteční se 26. března od 18 hodin v Lidovém domě v Karlových Varech.

Vladimír 518 a jeho rapová skupina PSH se rozhodli podpořit sdružení Respekt Madam, a tak v Karlových Varech společně organizují přednášku a následný koncert věnovaný hotelu Thermal a jeho duchu 60. let.

Proto jste do celé situace vstoupili vy s bratrem?
Je to jeden z důvodů. Dlouho to sledovala s odstupem jako takový náš projekt. Teď už to děláme půl roku, takže si myslím, že nás v tom začíná podporovat.

Nyní pořádáte koncert s přednáškou, co je jeho posláním?
Dosud jsme dělali jen přednášky o hotelu. To nám ale teď přijde moc akademické. Lidi i nás už to přestává bavit. Ta přednáška je ale důležitá, tak jsme se rozhodli to spojit s koncertem Vladimíra 518 a jeho rapové skupiny PSH. Nechceme mluvit o tom, jak vypadá teď, ale jak kdysi vypadal a jak byl koncipován. Jaký by mohl být.

Mluví se i o tom, že by se mohl hotel Thermal stát kulturní památkou, co vy na to?
My jsme rozhodně pro. Když budou Karlovaráci souhlasit, pomůže to v argumentacích. Víme, že se místním Thermal moc nelíbí, a to chceme změnit. Lidé ho znají tak, jak vypadá dnes. Dříve byl jiný, opravdu byl zrcadlem 60. let. Když se v roce 1977 otevíral, vypadalo to uvnitř tak, jako když dnes koukáte na filmy s Jamesem Bondem. Právě proto chceme veřejnosti ukázat jeho dřívější krásu.

Spekuluje se nad privatizací hotelu. Vadilo by vám to?
Nám je v podstatě jedno, komu to patří. Pro nás je dobrá ta strana, která to opraví a dá si s tím práci. K hotelu i k babičce se musí chovat slušně. Nechceme, aby se zopakovalo to, kdy někdo začal pracovat a zároveň vůbec nepřemýšlel nad záměrem autora projektu.

K hotelovému komplexu patří i vypuštěný a zavřený bazén.
Považujeme za úspěch to, že se už dnes nemluví o jeho zbourání. Bazén neodmyslitelně patří k hotelu. Ani odprodej není přijatelný. Zrušit bazén je to stejné, jako kdyby vám někdo z domu vyboural předsíň. Je v hrozném stavu, ale snad se na opravu najdou peníze. Vím, je to běh na dlouhou trať.

Co říkáte tomu, že hotel začal po letech promítat filmy i mimo mezinárodní filmový festival?
Slyšela jsem o tom a mám hroznou radost. Trošku mi ji kazí to, že na ně prý nikdo nechodí. Snad se to změní, možná by to chtělo zapracovat na reklamě. Hotel by neměl být jen pro hosty, ale měl by se stát kulturním místem i pro Karlovaráky. Jestli můžu něco doporučit, tak ať si lidé někdy zajdou do Pekla - oficiálně se to, myslím, jmenuje Retro 77. Změn tam moc nebylo a vypadá to tam skoro jako po dostavbě hotelu. Třeba ta křesla Machoninovi navrhovali přímo pro ten prostor.

Kdy myslíte, že začnou práce na obnově hotelu?
To neumím odhadnout, musí se udělat hodně změn, které z venku nebudou vidět. Podle mě je to na nadějné cestě. Věřím, že za rok dva už tam bude něco vidět. Tady ale nejde o to, jak rychle to bude. Je třeba, aby to bylo vše kvalitně udělané a v podobném duchu, jako byl Thermal postaven tehdy.